"Obžalovaná si ponechala lhůtu na odvolání, státní zástupkyně se tohoto práva vzdala," řekl pro agenturu ČTK předseda senátu Eduard Ondrášek.

Matka plačícího syna podle obžaloby napadla s cílem jej usmrtit. Příčinou smrti byl otok mozku v důsledku poranění hlavy a dušení.

Žena, která má další dvě nezletilé děti a do Česka přijela s manželem pracovat v době před ruskou invazí na Ukrajinu, u soudu nedokázala vysvětlit původ smrtelných zranění svého syna. Za vraždu jí hrozilo až dvacet let vězení.

Zdravotníky přivolala matka

Policisté vyjížděli k podezřelému úmrtí měsíčního kojence v úterý 25. října loňského roku časně ráno poté, co je kontaktoval lékař záchranné služby. Zdravotníky přivolala přímo matka miminka. Do telefonu záchranářům řekla, že se nad ránem probudila v posteli se svým synem a zjistila, že nedýchá.

„Lékař po příjezdu konstatoval smrt dítěte a současně na jeho těle nalezl podezřelá zranění a podlitiny. Téhož dne proběhla soudní pitva, která ukázala, že šlo o násilnou smrt. Zranění, která miminko utrpělo, byla vážná a svědčila o intenzivním násilí na hlavičce a krku dítěte,“ popsal tehdy vedoucí odboru obecné kriminality Policie ČR Jan Lisický.

Případ okamžitě převzali krajští kriminalisté. Pečlivě shromažďovali informace a vyhodnocovali všechny zjištěné skutečnosti. Žena nejdříve násilí vůči kojenci popírala, později se však pod tíhou důkazů doznala.

 „Přiznala, že své dítě úmyslně usmrtila. Útok byl zcela bezcitný, chladný a krutý, miminko nemělo nejmenší šanci přežít,“ dodal Jan Lisický s tím, že se nejednalo o první dítě, které žena porodila.

Ilustrační foto
Vražda miminka na Šumpersku: matka zabila měsíčního synka

Nezaměstnaná žena svého pětitýdenního syna podle obžaloby fyzicky napadla proto, že dítě neustále plakalo a obžalovaná jej nebyla schopna utišit.

Kojence podle vyšetřování nejprve udeřila do hlavy, pak jej opakovaně škrtila a následně mu ponořila hlavu do vody.

Syn utrpěl mnohočetná zranění vnitřních orgánů včetně krvácení do mozku a zlomeniny žebra.

Pod tíhou důkazů se přiznala

Obžalovaná u soudu řekla, že v osudný den večer v kuchyni apartmánu pila s kamarádkou pivo, dvě její starší děti už spaly. Kojence nosila na rukou, aby neplakal. Kolem půlnoci si šla lehnout k dětem do vedlejší místnosti. "Spali jsme čtyři na jednom lůžku a měla jsem pořád strach, že se mu (nejmladšímu synovi) něco stane," uvedla.

Ve čtyři hodiny ráno se probudila a zjistila, že její nedávno narozený potomek je mrtvý. "Spal přede mnou na boku, jak jsem ho položila. Dala jsem na něj ruku a on se nehýbal. Obrátila jsem ho, rozsvítila a byl bílý jako stěna," vypověděla.

Žena poté vzbudila kamarádku a zavolala záchrannou službu. "Paní (dispečerka) mi řekla, abych mu udělala masáž (srdce). Dýchala jsem mu do pusy, tlačila na srdíčko. Když poté přijela záchranka, tak mi paní řekla, abych se (se synem) rozloučila, že je to konec," řekla s pláčem.

Psychické trápení řešila alkoholem

U soudu nedokázala vysvětlit, jak její syn ke smrtelným zraněním přišel. Vyloučila, že by ho zranila známá nebo některé ze dvou starších dětí. Odmítla, že by se v náručí nesený kojenec mohl při průchodu dveřmi bouchnout hlavou o zárubeň, při policejním výslechu ale tuto možnost zmínila.

Podle soudce nic nenasvědčovalo teoretické verzi, že by vážná zranění dítě způsobil někdo jiný než matka. Obžalovaná navíc u soudu neprojevila nad svým činem lítost. 

Ilustrační foto
Dvě vraždy za čtyři dny. Týden, jaký Šumpersko nepamatuje. Co vše je dosud známo

Obžalovaná u soudu řekla, že měla těžké dětství, jelikož její matka často pila alkohol a bila ji. Žena se ještě jako dítě starala o svého mladšího sourozence, poté je vychovával otec. Mladá žena už dříve přišla o jedno dítě a dostala se podle svých slov do psychických problémů, které řešila alkoholem.

Poté znovu otěhotněla. Její manžel loni z Česka znenadání odjel a posléze skončil ve vazbě v Maďarsku, takže se třemi dětmi zůstala na Šumpersku sama. Podle svědků se o děti starala spíše průměrně a často pila alkohol.