Hlubik u soudu uvedl, že do herny nepřišel vraždit, mířil prý do ramene. Žalobce pro několikanásobně trestaného muže navrhuje doživotí. Za vraždu byl muž odsouzen již v roce 1983, tehdy dostal 21 let.

Podle žalobce Jindřicha Pazdery důchodce vstoupil loni 20. května do herny na Masarykově třídě. Tam vytáhl revolver, namířil na pracovnici herny a se slovy "vážená, navalte 20 tisíc, nebo jste mrtvá, to vám říkám já", žádal po ženě peníze.

Pracovnice herny se snažila zjistit důvod, proč senior takto jedná a pak uchopila zbraň, kterou držel obžalovaný. Ten s revolverem prudce trhl, a když se poškozená posadila do židle, ze vzdálenosti nepřesahující jeden metr ji střelil do hlavy, uvedl žalobce. Muž poté z místa odešel, zbraň ukryl v blízkostí vysokoškolských kolejí.

Těžce zraněnou ženu našel o několik desítek minut později příchozí návštěvník v bezvědomí na zemi za barovým pultem. Sedmapadesátiletá žena utrpěla střelné poranění spojené s poškozením mozku, letos 7. března zemřela.

"Ze znaleckého posudku vyplývá, že bezprostřední příčinou smrti bylo zranění způsobené obžalovaným," uvedl žalobce a navrhl překvalifikovat čin na dokonanou vraždu.

"Telepaticky dostal zprávu"

Hlubik, který má trvalé bydliště na úřadovně v Přerově, dnes u soudu uvedl, že do Olomouce osudný den přijel z Ostravy. U nádraží prý "telepaticky dostal zprávu", že žena v herně dluží 20.000 korun. "Čekal jsem, až odejde poslední host a vešel jsem do herny. Řekl jsem jí slušně, že dluží peníze, na to mi řekla, proč to děláte," uvedl Hlubik.

Popsal, že mu levou rukou uchopila zbraň, po potyčce prý na ni zamířil na pravou stranu do ramene a vystřelil.

"Měl jsem prst na spoušti, navíc bylo spuštěno poplašné zařízení a neodpovídala na mé otázky," vysvětlil soudci důvod, proč vystřelil. Tvrdil, že netušil, že byla střelena. Argumentoval také tím, že na pravé oko nevidí a na levé vidí jen obrysy.

Deset měsíců boje o život

Postřelená žena bojovala téměř deset měsíců o život v olomoucké nemocnici. Zemřela letos 7. března

„Pan doktor říkal: ‚maminka vyhrála několik bitev v předem prohraném boji‘. Zásah do mozku byl velký,“ svěřila se Olomouckému deníku starší dcera sedmapadesátileté ženy.

Během pobytu na oddělení následné intenzivní péče olomoucké vojenské nemocnice se zdravotní stav ženy podle rodiny chvílemi zlepšoval. „Maminka vnímala, poznávala nás. Viděla jsem za těch deset měsíců pokroky: jedla, pila, jednoslovně na nás promluvila. Nedokázala jsem pochopit, že to nezvládne,“ popisovala dcera Petra.

Po zemřelé ženě, která byla samoživitelka, zůstala ještě mladší patnáctiletá dcera studující střední školu. Ta je v péči rodiny své starší sestry. Nejbližším pomohla solidarita lidí a také sbírka, kterou město Štěpánov na její podporu vyhlásilo.

Rodina se od počátku pozastavuje nad tím, že člověk, který ve vězení strávil 48 let - mimo jiné za vraždu ve věznici v Leopoldově, kde ubil kladivem spoluvězně – se pohyboval po Olomouci. Pro vraha žádají nejvyšší možný trest. „Věřím, že dostane výjimečný trest. A z vězení už nevyjde ven,“ řekla dcera Petra Olomouckému deníku.

Těžce se pohybuje i komunikuje

Obžalovaný senior byl od roku 1966 třináctkrát soudně trestán převážně pro násilnou trestnou činnost. V roce 1983 byl za vraždu odsouzen k 21 letům vězení, podle rozsudku usmrtil kladivem spoluvězně ve Věznici Leopoldov.

U soudu se dnes těžce pohyboval a špatně komunikoval, listiny si četl lupou. Jeho zdravotní stav byl podle žalobce zřejmě i důvodem, proč nakonec z herny nic neodnesl - musel by kvůli penězům překonat přepážku.