Obžalovaný, který se hájí sám, neustále vyrušoval jednání mlaskáním a boucháním složek do stolu. Soudkyně jej neustále musela napomínat

Čluny tam měl uskladněny někdo jiný a on je bez jeho vědomí spálil. Stíhaný muž veškeré věci svaloval na svého známého, který v únoru spáchal sebevraždu. U soudu navíc vystupoval arogantně a soudkyně jej několikrát musela napomenout. Hrozí mu až dva roky vězení.

„Já jsem na závodní čluny expert. To, co jsem spálil byly bezcenné vraky,“ opakoval několikrát u soudu obžalovaný.

Podle znaleckého posudku měly tyto „bezcenné vraky“ hodnotu 80 tisíc korun. Ty také požadoval po obžalovaném.

„Když jsem to zjistil, tak stíhaný postavil na stůl láhev slivovice jako odškodnění, tak jsem odešel,“ uvedl poškozený svědek při své výpovědi.

Na to reagoval žoviální padesátník poněkud podrážděně.

„Mohl jsi mít flašku kořalky, takhle nedostaneš nic!“ utrousil jeho směrem obžalovaný. Na to se mu dostalo varování od soudkyně, aby se choval slušně, nebo dostane pokutu za pohrdání soudem.

Nejzávažnějším bodem obžaloby je nedovolené ozbrojování. Policisté u něj našli funkční samopal SA – 58 s upilovanou hlavní a pažbou.

„Říkal nám, že se chystá na třetí světovou válku,“ vypověděl u soudu policista, který na začátku března tohoto roku byl u zákroku na zámku Žerotín, který obžalovaný obývá.

Ten v té době vlastnila jeho družka, které zase zbraně (bylo jich více) zdůvodnil úplně jinak.

„Řekl mi, že má plány s únosy, vydíráním a tak podobně,“ řekla jeho bývalá družka.

Ta se s ním rozešla po tříletém vztahu.

„Byl hrubý, sprostý a fyzicky mě napadal. Hloupě jsem si vybrala,“ poznamenala o jejich vztahu. Ani tato žena nebyla ušetřena urážlivých poznámek ze strany obžalovaného.

„Je to feťačka a mého nezletilého syna učila kouřit marihuanu,“ rozčiloval se stíhaný.

Stejně povýšenecky reagoval i na obvinění z držení drog. Ty podle něj kouřil jeho známý, který jej chodil navštěvovat. Ten však počátkem února spáchal sebevraždu, když se zastřelil nelegálně drženou zbraní.

„Marihuanu jsem znehodnocoval tak, že ji zaléval alkoholem. Obarvoval jsem si tak kořalku, kterou jsem pálil v nelegální palírně. Ta byla umístěna v tajné místnosti vedle pokojů, které jsem obýval,“ vypověděl muž.

Jeho slova však vyvrátil státní zástupce, který se ho zeptal, zda vypálený alkohol rozdával lidem jako konopný likér. To obžalovaný připustil.

Osoba osmadvacetiletého sebevraha je pro stíhaného, který se hájí sám bez advokáta, klíčová.

Co jsem dělal? Nic, držel jsem palce úspěšným

Všechny body obžaloby totiž klade za vinu jemu. Ať už jde o samopal, který mu obžalovaný prodal jako nefunkční a on si jej opravil, tak i čluny spálil on, stejně jako marihuana patřila jemu.

Podle vlastních slov je stíhaný už dva roky vedený na pracovním úřadu. Státního zástupce zajímalo, čím se živil před tím.

„Nic. Držel jsem palce úspěšným, jako třeba vám,“ pronesl směrem s žalobci a od soudkyně si vysloužil další varování před pokutou za pohrdání soudem.

Originálně vysvětluje obžalovaný také policejní zásah, který je podle něj naprosto vykonstruovaný a jde o zneužití pravomoci.

„Policista, který zásah vedl má ze mě komplexy méněcennosti a tímto způsobem se mi mstí. Já jsem byl v předchozím režimu dost známá osobnost v Uničově a měl jsem peníze a úspěch. A to mi policista závidí,“ řekl stíhaný.

Soud bude pokračovat začátkem října výslechem dalších svědků. Obžalovanému hrozí maximální trest dva roky vězení.