Dopočítat se skutečného množství štěrkopísku, které bylo z vojenského prostoru Závrbek v minulosti neoprávněně odtěženo se v pátek u Krajského soudu v Olomouci pokoušel další soudní znalec. Ten popisoval, že v projektu na rekultivaci vojenského areálu a stavbu nové komunikace nejsou dodrženy standardní postupy. Podle projektové dokumentace se mělo těžit jen do hloubky 50 až 80 centimetrů, skutečnost však byla jiná.

„Šlo se do hloubky až čtyř metrů od původního povrchu. Proč to dělali, když to po nich nikdo nechtěl? Aby na tom prodělali?," pozastavil se nad důvody těžby do několikanásobně větší hloubky soudní znalec a odhadl neoprávněně odtěžený štěrk na více než 217 tisíc tun.

Postup, jaký k tomuto číslu došel, však napadl jeden z obžalovaných Jaromír K. Požadoval, aby bylo jasně stanoveno množství štěrkopísku, který měl být odtěžen neoprávněně. Soud si proto vyžádá další znalecký posudek. Z výcvikového prostoru Záhrbek budou odebrány vzorky a bude znovu propočteno, kolik štěrku a v jaké hodnotě měli podnikatelé při rekultivaci armádního areálu odcizit. Hlavní líčení by mělo u Krajského soudu v Olomouci pokračovat začátkem dubna.

Za neoprávněné odtěžení 93 tisíc tun štěrkopísku z vojenského areálu Záhrbek a způsobení škody ministerstvu obrany 4,45 milionu korun byl majitel stavební firmy Jaromír K. potrestán čtyřmi lety vězení. Jeho poradce Františka M. potrestal soud dvěma lety vězení s tříletou podmínkou.

Vytěžený štěrkopísek měl Jaromír K. prodat několika stavebním firmám a peníze zaúčtovat jako příjem firmy. U soudu se hájil tím, že odtěžený materiál byl odpad a on s ním jen jako s odpadem nakládal. Při této činnosti mu napomáhal jeho poradce František M. Proti rozsudku se oba odvolali k Vrchnímu soudu v Olomouci, ten věc znovu vrátil ke krajskému soudu.