Strany se dohodly o narovnání. Státní zástupce na místě podal stížnost.

Nehoda se stala v polovině května v Ladově ulici v Olomouci. Ivo Vlach jel ve služebním autě a přehlédl jednapadesátiletou ženu, která byla na přechodu. Matka tří dcer následkům zranění další den v nemocnici podlehla.

Vlachovi hrozilo za trestný čin usmrcení z nedbalosti až šest let vězení.

Vlach: Jel jsem maximálně čtyřicítkou

Nehoda se stala 11. května po páté hodině odpoledne na vyznačeném přechodu pro chodce v Ladově ulici v Olomouci.

Náměstek olomouckého primátora pro dopravu Ivo Vlach u soudu tvrdil, že v tu dobu byla v okolních ulicích složitá dopravní situace.

„Vjel jsem do Ladovy ulice, zkontroloval situaci na přechodu a protože jsem tam nikoho neviděl, pokračoval jsem v jízdě. Chodkyni jsem zahlédl na poslední chvíli. Když došlo k nárazu, jel jsem asi 40kilometrovou rychlostí. Rychleji jsem jet ani nemohl, protože tam byl hustý provoz," popisoval situaci před nehodou Vlach.

To však vyvrátila svědkyně, která celý průběh kolize viděla.

„Paní na přechodu jsem zahlédla, přecházela jej normální rychlostí chůze. Slyšela jsem přijíždějící auto i náraz. Nebyl tam hustý provoz. Bylo to jediné auto, které tam tehdy jelo," uvedla u soudu nezletilá dívka z dětského domova.

Podle soudních znalců z oboru zdravotnictví utrpěla chodkyně při srážce s levou částí automobilu škoda superb zhmoždění a otok mozku a zlomeninu lebky. Po převozu do nemocnice závažným mnohačetným zraněním podlehla. Znalci z oboru dopravy potvrdili, že pokud by řidič situaci v dopravě řádně sledoval, stihl by včas zpomalit a zastavit. Podle nich však na chodkyni zareagoval se zpožděním, až těsně před samotným nárazem.

Každá dcera dostala 400 tisíc

Tři dcery ve věku od 19 do 21 let, které po sobě žena zanechala, před rokem přišly i otce.

Vlach každé z nich hned po nehodě zaslal po 15 tisících korunách na výdaje související s bydlením a pohřbem.

Před několika dny s nimi také uzavřel tzv. dohodu o narovnání. Každé z nich poslal na účet částku 400 tisíc korun.

Na speciální konto pro oběti trestných činů zaslal dalších 50 tisíc korun. To byl také jeden z důvodů, proč soud trestní stíhání zastavil.

„Není pochyb o tom, že se jedná o přečin usmrcení z nedbalosti. Rozhodující pro nás bylo, že všechny dcery souhlasily s finanční kompenzací a se zastavením stíhání. Obžalovaný byl do té doby bezúhonný, uznal vinu a uhradil škodu. V kartě řidiče má z minulosti záznam jen kvůli překročení rychlosti," řekla předsedkyně senátu Markéta Langerová.

Státní zástupce podal proti zastavení trestního stíhání na místě stížnost.

Pozůstalé dcery a Vlach se práva na podání stížnosti ihned vzdali.

Litoval, ale z funkce náměstka neodstoupil

První náměstek primátora Ivo Vlach má na starosti dopravu a ekonomiku. Několik dní po nehodě projevil lítost a přiznal vinu. Později odstoupil z kandidátky pro podzimní krajské volby.

Odstoupit z funkce náměstka pro dopravu však dosud odmítal a tvrdil, že na zářijovém zastupitelstvu vydá závazné prohlášení a bude se jím řídit. Místo toho však zastupitelům sdělil pouze to, že se nehoda stále projednává a prozatím tedy není co komentovat.

Olomoucký politolog Pavel Šaradín je přesvědčený o tom, že Vlach měl nést politickou odpovědnost ihned.

„Neměl čekat ani do září, jako politik měl zareagovat okamžitě. Pokud byl obžalovaný z usmrcení z nedbalosti, měl reagovat hned. Viníka tragické nehody na sto procent známe, nebylo třeba vyčkávat na rozhodnutí soudu," míní Šaradín.

SOUVISEJÍCÍ: Policie obvinila náměstka Vlacha z usmrcení z nedbalosti