Pro prodavačku ve zlatnictví i jeho spolumajitelku to bylo za téměř dvě desítky let strávených ve stejné firmě první loupežné přepadení. Do konce prodejní doby zbývalo ve čtvrtek 27. března 2013 sotva patnáct minut. Náhle se otevřely dveře, dovnitř skočil maskovaný muž a křičel, že je to přepadení.

„Přeskočil pult, mířil na mě pistolí a nutil mě, abych odešla do vedlejší místnosti. Byla jsem ale tak v šoku, že jsem neudělala ani krok. Udeřil mě, natlačil mimo prodejnu a nutil, abych si lehla na podlahu. Měla jsem strach o život a o život paní vedoucí taky, střídavě na nás mířil zbraní," vzpomněla žena středního věku a přiznala, že v tu chvíli ani nestačila zmáčknout tlačítko a přivolat bezpečnostní agenturu.

V maskách, které události nedají zapomenout

Pak zaslechla, jak do prodejny vešel další člověk a prohledával zásuvky. Ozbrojený lupič se mezitím obou žen vyptával na peníze a trezor.

„Na obličeji měl černobílou masku, připomínala mi jednu postavu z Rychlých šípů. Když jsem stejnou škrabošku nedávno zahlédla v papírnictví, musela jsem z prodejny okamžitě odejít, celá jsem se třásla," přiznala prodavačka.

Nepříjemné vzpomínky na loupež se dodnes vybavují rovněž spolumajitelce zlatnictví.

„Pořád si pamatuji masku, co měl na obličeji. Dodnes když vidím jakoukoli masku, i převlečené dítě, vrací se mi to a není mi rozhodně dobře. Lupič tehdy dával pokyny komplicovi do prodejny, ozývaly se z ní zvuky otvírajících a zavírajících se zásuvek. Došlo mi, že nás připravují o majetek. Jsem ale ráda, že jsem to přežila," poznamenala žena středního věku.

Z loupeže je obžalovaný Štefan Bohumel a Jaroslav Šrom, z prodejny si měli odnést devět plat se zlatými náramky a řetízky v souhrnné prodejní ceně téměř 2,4 milionu korun.

Mladíci ve věku 23 a 25 let však na policii i v soudní síni odmítli vypovídat, na Slovensku ale na policii vypovídali. Podle obžaloby měl na ženy mířit pistolí Jaroslav Šrom, Štefan Bohumel měl ukrást šperky. Pak muži ze zlatnictví utekli. O dva týdny později je při prodeji zlata zadržela policie na Slovensku.

Prý šperky prodávali ve slovenských ulicích

U soudu vypovídala bývalá přítelkyně Jaroslava Šroma. Vzpomněla, že s oběma mladíky dvakrát odjela na Slovensko.

„Při první cestě do Bratislavy jsem o tom zlatě nevěděla, podruhé už mi to řekli. Řetízky a náramky jsem později našla v autě v tašce od notebooku. Podívala jsem se do ní, protože odešli a dlouho se nevraceli. Pak je k autu přivezli slovenští policisté. Prý ty šperky prodávali kolemjdoucím na ulici," tvrdila dívka s tím, že údajně nevěděla, že zlato pochází z loupeže.

Spolumajitel zlatnictví potvrdil, že je lupiči připravili o 800 kusů zlatých řetízků a náramky ze stejného kovu.

„Prsteny ani naušnice nebrali, ty jsou totiž označené. Řetízky jsou ale strojová výroba a tak jsou většinou neidentifikova­telné. Není problém je prodat," vysvětlil zlatník. Zatím se do olomoucké prodejny vrátilo jen asi 230 kusů ze všech odcizených šperků. Majitelé stále evidují škodu 1,7 milionu korun.
Hlavní líčení bylo odročeno na začátek září, protože soudu zatím nebyl doručen znalecký posudek z oboru zdravotnictví na jednoho z obžalovaných mu­žů.