Po operaci, která proběhla v roce 2008, se léčila i ve šternberské nemocnici, kde jí museli odstranit nekrózu kolem jizvy.

„Mám svědomí čisté,“ řekl ve čtvrtek Deníku lékař Janík.

Že pacientce vznikla jizva, nijak nepopírá.

„Bez jizvy se operovat nedá, to říkám na rovinu,“ uvedl.

Jeho bývalá pacientka si ale nestěžuje pouze na jizvu, ale zejména na zhoršení zdravotního stavu.

„Stav mé klientky je stále neutěšený, má výrazná omezení v pracovním i soukromém životě,“ uvedl právní zástupce ženy Igor Koutecký.

Žena se kvůli přetrvávajícím bolestem po plastické operaci břicha musela zříci sportování a ani svoji práci nemůže vykonávat tak jako dříve. Po Janíkovi požaduje zaplacení škody v přibližně dvoumilionové výši.

V minulosti u soudu svědčily mimo jiné i další dvě ženy, které se po stejné operaci u téhož lékaře údajně potýkají s obdobnými nebo ještě závažnějšími problémy.

Jedna z nich minule popsala komplikace, které měla několik týdnů po operaci.

„Byla jsem v takovém stavu, že jsem bolestí nevěděla, co mám dělat. Břicho jsem měla fialový, teploty čtyřicítky,“ uvedla.

Ve vojenské nemocnici na Hradisku jí z břicha odstranili absces plný hnisu, velký 20 krát 25 centimetrů.

Bez rukavic a výměny podložky?

Všechny tři bývalé pacientky, které zatím u soudu vypovídaly, se shodly na velmi špatných hygienických podmínkách v olomouckém léčebném centru.

Zdravotní sestry prý měly dlouhé nehty, nepoužívaly rukavice ani dezinfekci na ruce a na ošetřovacím stole neměnily podložku.

Jedna z pacientek to prý poznala podle skvrnky od dezinfekce, která na podložku ukápla při jejím ošetření a která na stejném místě byla ještě při následující kontrole druhý den.

„Na vyšetření pacienta se tam dá vždy čistá gumovka a zelená operační rouška,“ uvedla ale staniční sestra olomouckého zdravotnického centra Darja Pavlíková, která ženě osobně prováděla převazy.

Ischemie se nedá předvídat

Také lékař Janík se nařčení z nedodržení hygienických zásad bránil.

„To je naprosto nemožné. Používají se sterilizované nástroje, naše pracoviště má provozní řád, který obsahuje příslušné pokyny a je schválen hygienickou stanicí,“ řekl u soudu.

Připustil, že na podložkách mohou být viditelné skvrny.

„Jsou od agresivní dezinfekce, která se neodstraní ani v prádelně,“ vysvětlil.

Že bývalá pacientka, která ho nyní žaluje, měla po operaci komplikace, lékař nepopřel.

„Problém, který vznikl u paní žalobkyně, nebyl mnou ovlivnitelný. Je to jedna z komplikací, které mohou nastat. Naštěstí nešlo o velký nekrotický proces, ale i tak to mělo pro pacientku několikaměsíční následky,“ uvedl.

Nekróza prý vznikla kvůli takzvané ischemii, nedostatečnému prokrvení tkáně, které se předem nedá předvídat.

Slevu prý pacientka odmítla

U soudu vypovídal i šternberský lékař, který ženě nakonec nekrózu odstranil.

„Jednalo se o ránu na břiše v oblasti jizvy o velikosti pět krát čtyři centimetry. Byla lehce povleklá a její okolí zarudlé,“ řekl internista Ondřej Chlup.

Ještě předtím se prý žena léčila asi čtrnáct dní ambulantně na chirurgii ve Šternberku, kde jí nasadili antibiotika na léčbu infekce.

Jasno do celého případu by mohl vnést znalecký posudek, který nechá zpracovat soudkyně Jaroslava Jechová.

Žalovaný lékař před soudem řekl, že podle jeho názoru jde o komplot tří dam.

„Je to jednoznačně záležitost osobního finančního prospěchu,“ vysvětlil později.

S pacientkou, která ho nyní žaluje, se prý snažil domluvit, že jí poskytne padesátiprocentní slevu a jizvu jí spraví, ale ona to podle něj odmítla.