Mladíci se odvolali proti květnovému rozsudku pobočky krajského soudu v Olomouci, který dva z nich poslal za mříže na šest let a jednoho na pět roků. Vrchní soud jejich odvolání ale zamítl jako nedůvodné. Navíc s tím, že tresty, které jim byly určeny, jsou mírné.

Obhájci před soudem poukazovali vesměs na to, že obžalovaní neměli v úmyslu svou oběť zranit. „Krajský soud ale podle nás správně zhodnotil, že si obžalovaní museli být vědomi rizika zranění. Seniora navíc nechali v noci ležet s komplikovanou zlomeninou na opuštěné silnici, kde jej našla až ráno policejní hlídka,“ uvedl předseda senátu Petr Angyalossy.

Podle soudní obžaloby dva muži ve věku devatenáct a jeden osmnáct let nejdříve nad ránem u Jindřichovic slovně napadli třiasedmdesátiletého muže a požadovali od něj peníze a cigarety. Ten jim ale řekl, že žádné nemá a pokračoval dál v cestě domů.

Mladíci pak nasedli do automobilu a odjeli na místo, kde si na důchodce opět počkali. Obestoupili jej na mostě a začali do něj strkat, jeden z nich jej pak úderem do zad shodil na zem. Důchodce pak lupiči prohledali a sebrali mu telefon a peníze.

„Při pádu na zem utrpěl muž komplikovanou zlomeninu nohy a její následky pociťuje ještě v současné době,“ doplnil Angyalossy. Mladíci pak zraněného muže nechali ležet na silnici a odjeli.

Obhájce mladíka, který do přepadeného muže strčil, u soudu uvedl, že se jeho klient snažil muži pomoci. „Už na místě si i přes svou opilost uvědomil, že jde o vážnou situaci a chtěl zraněnému pomoci. Ostatní dva se ale odmítli na pomoci podílet. Bohužel po tomto odmítnutí sám nic neudělal,“ řekl před soudem obhájce Josef Michálek.

Soud ale polehčujícím okolnostem, které obhájci navrhovali, odmítl vyhovět. I přesto, že mladíci nebyli nikdy trestaní a svého činu litují, riziko bylo vysoké. Všem hrozilo vězení na pět až dvanáct let.

„Vzhledem k tomu, že důchodce s těžkým zraněním zůstal ležet na silnici až do rána, mohlo to mít na jeho zdraví daleko závažnější vliv. Podle našeho názoru mohl soud uvažovat i o trestu sedmi až devítiletém, trest při spodní hranici proto považujeme za mírný,“ řekl Angyalossy.