Věc soud přesunul k přestupkovému řízení na olomouckém magistrátu. Státní zástupkyně proti rozhodnutí podala na místě stížnost ke krajskému soudu. Obhájce obžalovaných sice požadoval úplně zproštění viny, ale i s tímto verdiktem byl spokojen.

Soudce Petr Sušil podrobně zdůvodňoval své rozhodnutí.

„Prokázána byla pouze jedna rána, ale nelze zjistit její intenzitu ani způsob, jestli šlo o ránu pěstí, nebo hřbetem ruky, nebo to byla facka. Neprokázalo se, že by zlomenina nosu souvisela přímo s touto událostí,“ řekl Sušil.

Soud měl také k dispozici fotografie z mobilního telefonu a krátký videozáznam.

„Ať jsem se na to díval, jakkoliv, nic průkazného jsem na těchto záznamech neobjevil,“ řekl soudce.

Co se stalo?

K případu, který soud projednával, došlo 13. června loňského roku kolem osmé večer. Strážníci budili muže spícího na lavičce a následně podle svědků na něj fyzicky zaútočili. Dotyčný, padesátiletý, slovenský inženýr, který žije v Olomouci na ulici a v současnosti si odpykává šestiměsíční trest ve vězení na Slovensku, měl v té době více než dvě promile alkoholu v krvi a mnoho si toho nepamatoval. Oba strážních naopak tvrdí, že nic nezákonného neprovedli.

Ohledně důvěryhodnosti zmínil soud i skutečnost, že údajný poškozený je v současnosti ve vězení a jde již o jeho čtrnáctý trestný čin.

Tonoucáho bezdomovce zachránil

Jako opačný důkaz dobré práce obou strážníků zveřejnila olomoucká Městská policie v pátek v poledne informaci, že jeden ze souzených strážníků pomáhal v minulém týdnu při záchraně opilého bezdomovce, který v úterý v noci spadl do řeky Moravy.

Jak bude případ pokračovat?

Státní zástupkyně na místě proti rozhodnutí soudu podala stížnost ke krajskému soudu, takže to, jestli celý případ skončí před přestupkovou komisí olomouckého magistrátu ještě není zřejmé. Pokud však krajský soud stížnost zamítne, je jasné, že oba strážníci o práci nepřijdou.

„U obou strážníků by šlo o první přestupkové řízení. I kdyby komise zjistili, že se dopustili přestupku, tak na jejich setrvání u olomoucké Městské policie toto nebude mít vliv. Zákon říká, že by se takovýchto přestupků museli dopustit opakovaně,“ dodala mluvčí olomouckých strážníků.