Čtyřiašedesátiletý katolický duchovní z Prostějovska se měl při své práci pohybovat v sociálně vyloučených romských lokalitách, například v Kojetínské nebo Husově ulici poblíž přerovského nádraží.

Podle obžaloby je podezřelý z přečinu svádění k pohlavnímu styku a ohrožování výchovy dítěte, za což mu hrozí trest odnětí svobody od šesti měsíců do pěti let.

Mezi poškozenými byly podle státní zástupkyně i děti mladší osmnácti let.

Námitky vůči soudkyni i znalkyním

Kněz se měl svého jednání dopouštět tři a půl roku. Policie se začala případem zabývat loni v létě, kdy kněze zadržela v jednom z domů u přerovského nádraží.

Poškozených bylo celkem patnáct.

Na předchozím hlavním líčení, které se konalo v srpnu, vypovídala u soudu znalkyně z oboru psychiatrie a poškození mladíci. Ve čtvrtek vyslechla soudkyně další svědky.

„U hlavního líčení jsme vyslechli zbylé dva svědky a s ohledem na jejich výpovědi také rodiče jednoho z nich. Jeden z hochů nepřišel," shrnula přerovská soudkyně Emilie Richterová.

K soudu se nedostavila znalkyně z oboru sexuologie, na jejímž výslechu soud trvá.

„Protože obžalovaný vznesl námitku vůči mé osobě i vůči znalkyním, musíme spis zaslat ke Krajskému soudu k rozhodnutí o těchto stížnostech. Věc jsem proto odročila na 30. listopadu," konstatovala.

Do Přerova jezdil soukromě

Podle obžaloby se měl duchovní jednání dopouštět za úplatu.

„Ten pán za kluky chodil na Kojetínskou, bral si je do auta. Nevěděl jsem, co se děje, jen jsem z okna viděl, jak za ním děcka lítají. Dlouho jsem nic netušil, ale pak se na to přišlo, protože mi to kluk řekl," řekl otec jednoho z poškozených, který případ oznámil na policii.

Podle zástupců olomouckého arcibiskupství již obžalovaný kněz nemá v církvi žádné pověření.

Arcibiskupství již dříve uvedlo, že muž jezdil do Přerova soukromě a s věřícími tam v kontaktu nebyl.