Okresní soud v Olomouci ve čtvrtek vyslechl znalkyni z pražské kanceláře, která vypracovala odhad na bývalé polygrafické učiliště v říjnu 2013.
„Posudek byl zpracován zpětně ke konci listopadu 2009, což se běžně dělá. Měli jsme k dispozici projekt z té doby, fotografie prostor z roku 2008 a v budově jsme se byly osobně podívat, už tam tehdy probíhala rekonstrukce," vzpomněla znalkyně Miroslava Valtová.
Společně s kolegy stanovila cenu nemovitosti na 42,8 milionu korun.
S ohledem na to, že 60 procent budovy dlouhodobě zabíralo učiliště a vznikla tím takzvaná závada na nájmu, snížili hodnotu budovy na 34,8 milionu.
„Pokud se dům nakonec prodal za 34,1 milionu, tak to tehdy byla cena obvyklá. Myslím si, že město v takovém případě o žádné peníze nepřišlo. Naopak dřívější posudek na 49,5 milionu považuji za dost vysoký," poznamenala znalkyně.
Budova bývalého polygrafického učiliště na třídě Svobody v centru Olomouce. Autor: DENÍK/Jiří Kopáč
Přijatelný rozptyl cen: dest procent
Zároveň ze své dlouholeté praxe poukázala na to, že rozdíly v odhadních cenách nemovitostí jsou běžné.
Za přijatelný rozptyl cen se obecně považuje asi deset procent z ceny.
„Součástí posudku by také měly být podklady a informace o tom, jak znalec ke konečné sumě došel. Takové údaje však obžalovaný Jan Dostál v posudku neuvedl, proto jej považuji za nepřezkoumatelný. Posudek by přitom měl být vždy přezkoumatelný, i když cena se od posudku jiného znalce samozřejmě obvykle liší," dodala Miroslava Valtová.
Hlavní líčení pak bylo odročeno na polovinu června, kdy soud vyslechne dalšího svědka.
Zvažuje se také vypracování dalšího revizního posudku.
Porušování povinností při správě cizího majetku
Podle obžaloby má mít na údajně nevýhodném prodeji budovy bývalého polygrafického učiliště na třídě Svobody podíl exnáměstkyně primátora Hana Kaštilová Tesařová, která měla v letech 2006 až 2010 na starosti prodej městského majetku.
Je obžalovaná ze zneužívání pravomoci veřejného činitele a porušování povinností při správě cizího majetku.
Soudní znalec Jan Dostál, který posudek na 34 milionů vypracoval, čelí obžalobě z křivé výpovědi a nepravdivého znaleckého posudku.
Oba měli při prodeji nemovitosti použít posudek, který měl záměrně snížit cenu budovy, město mělo kvůli tomu přijít o nejméně 6,3 milionu korun.
Oba obžalovaní jakoukoli vinu odmítají.