Svou přítelkyni tam měl opakovaně fyzicky napadat muž závislý na alkoholu a pervitinu. Měl jí způsobit vážná poranění, kterým mladá žena podlehla.

Znalec z oboru soudního lékařství předčítal několik minut výčet různě závažných poranění, která žena utrpěla téměř po celém těle.

Měla například zlomené žebro, zlomený nos, podlitiny a pohmožděniny na hlavě, obličeji, hrudníku, rukou, zádech, břiše i nohou.

„Poranění obličeje vznikla nejméně při třech různých útocích, kdy ji jiná osoba napadala pěstmi nebo údery rukou. Nejzávažnější je tupé poranění hlavy. K tomu však nedošlo pádem, ale také fyzickým útokem," vysvětlil soudní znalec.

Upozornil také na to, že pokud by byla ženě včas poskytnuta odborná lékařská pomoc, mohla navzdory závažnému poranění hlavy a otoku mozku přežít.

Pachatel prý poškozenou napadal opakovaně, svědčily o tom podlitiny a pohmožděniny po těle v různé fázi hojení.

„Napadl ji už dva až čtyři dny před smrtí. Část poranění, která měla na rukou, svědčí o tom, že se útočníkovi pokoušela bránit. Ke smrti došlo kvůli tupému poranění hlavy a následnému otoku mozku," potvrdil znalec.

Co uvedl psychiatr?

Psychiatr uváděl, že muž obžalovaný z těžkého ublížení na zdraví netrpí žádnou duševní chorobou. Zjistil však, že je těžce závislý na alkoholu a také na pervitinu. Proto u něj doporučuje ochranné protialkoholní a toxikologické léčení.

Obžalovaný má podle znalce z oboru psychologie nižší intelektuální schopnosti, jedná se o nezralou a slabou osobnost.

„Za střízlivého stavu není agresivní, pod vlivem alkoholu a pervitinu však má sklony k verbální i fyzické agresitivitě. Sám si bohužel nepřipouští, že by byl závislý na alkoholu a drogách. Resocializace je u něj možná, její úspěšnost je však podmíněna abstinencí,"  naznačil znalec.

Odročeno

Hlavní líčení bylo kvůli tomu, že se k soudu nedostavilo několik svědků, odročeno na polovinu prosince.

Mladá žena se v lednu letošního roku nastěhovala do rodinného domku k muži z obce Rohle na Šumpersku. Soužití provázelo časté pití alkoholu, hádky a fyzické napadání.

V polovině února měl poškozenou její přítel opakovaně zbít pěstmi do obličeje, hlavy a různých částí těla. Žena utrpěla vážné poranění hlavy a v důsledku otoku mozku v domě zemřela.

Muž obžalovaný z ublížení na zdraví k ní tehdy nepřivolal lékaře ani policii. Hrozí mu až deset let vězení, v současné době je trestně stíhaný také kvůli drogám a loupežnému přepadení.

Obžalovaný u soudu vinu na smrti své přítelkyně odmítá a popírá, že by ji někdy fyzicky napadnul. O tom, co se stalo 18. února, kdy v odpoledních hodinách zemřela, odmítl vypovídat.

Lidé z vesnice se však shodovali v tom, že muž býval na své přítelkyně v opilosti agresivní a často je bil.

Matka jedné z nich potvrdila, že se dcera od expřítele opakovaně vracela zmlácená. Mívala podlitiny, pohmožděniny i zlomené žebro. Jednou fyzicky zaútočil dokonce i na ni a zlomil jí nos.

SOUVISEJÍCÍ: Mladá žena zemřela na otok mozku. Za smrt soudí jejího známého