Z hlavního líčení se obžalovaný muž z Moravského Berouna omluvil a požádal soudce Vladimíra Hendrycha, aby proces pokračoval v jeho nepřítomnosti. Rozsudek pro mnohanásobného lupiče by měl padnout během středy.

Muž před soudem nemluvil, senát tedy vycházel z jeho dřívějších výpovědí. Podle těch sérii brutálních přepadení předcházel několikadenní flám, při kterém si muž chtěl totálně vypít hlavu.

„Když totiž ve svém životě sečtu všechny plusy a minusy, divím se, že mě ještě nikdo nezastřelil,“ uvedl již několikrát soudně trestaný muž, který se považuje za životního ztroskotance.

Muž od února do konce března loňského roku vyloupil šest bytů v Olomouci.

Poprvé se vlámal počátkem února do bytu v Jeremenkově ulici v Olomouci. Majitele tehdy probudilo světlo.

„Najednou proti mně stál v obýváku cizí chlap s nějakou holí v ruce a řval na mě, abych se ani nehnul, že chce peníze,“ řekl okradený muž.

Pachatel jej pak několikrát kopnul do břicha a muž se svalil na gauč.

„Křičel jsem na něj, že mám v kuchyni peněženku, muž tam šel, dveře byly zamčené, ale klíč byl v zámku. On je začal vyrážet, já jsem se mezitím zamkl v pokoji, vzal jsem mobil, zabarikádoval jsem se v dalším pokoji a odtud volal policii,“ popisoval.

Zloděje ale zamčené dveře neodradily, vyrazil je a začal se dobývat i do sekretáře, odkud vzal obálky s penězi.

„Pamatuju si, jak jsem nějakou škrabkou na brambory páčil bar, netuším, jak jsem se dostal dovnitř, jak ven. Byl jsem zfetovaný a ožralý. Byly tam nějaké dolary, franky… Vyměnil jsem je, ale nevím, co jsem s nimi pak dělal. Potřeboval jsem peníze na existenci. Na jídlo, oblečení, nějaké pití…“, komentoval první loupež obžalovaný.

Žena odnesla útok krvácením do mozku

Později s jeho cílovou skupinou staly především starší ženy, které bydlely samy. Jednu z přepadených obyvatelek dokonce surově zmlátil její francouzskou holí. Seniorka skončila v nemocnici s krvácením do mozku a zlomenými obličejovými kostmi.

„Dva dny jsem chlastal a hulil trávu, byl to maratón, chtěl jsem se v tom alkoholu utopit. To, co se stalo, je jako z hororu. Nevím, že bych něco takového udělal, že bych byl něčeho takového schopný,“ četl Hendrych ze spisu.

Před soudem stanou ještě další svědkové. Obžalovaný má za sebou bohatou trestní minulost, pro kterou byl i odsouzen a na svobodu propuštěn v roce 2008.

Série vloupání do bytů na kontě obžalovaného

1.2. 2009 – Muž se vloupal do bytu v Jeremenkově ulici, když předtím přelezl branku. Rozsvítil v bytě, spícího majitele zkopal, sebral mu peněženku z kuchyně i obálky s valutami, které našel v sekretáři obývacího pokoje.

11.3.2009 – Ulice Milady Horákové v Olomouci. Muž se vloupal do bytu dvaatřicetileté ženy. Překvapená majitelka na něj začala křičet, pachatel ji ale shodil na zem a sebral jí peněženku s třiadvaceti tisíci a platební kartou.

23. 3. 2009 – Maskovaný šátkem vyrazil dveře bytu v pátém patře ve Švermově ulici. Pěstí udeřil do hlavy tehdy jednaosmdesátiletou ženu a přinutil ji, aby mu dala peníze. Odešel až poté, co mu žena dala z peněženky pět set korun.

24.3. 2009 –Přepadl devětaosmdesá­tiletou ženu v Komenského ulici. Důchodkyně se z bytu snažila utéct, ale proti agresorovi neměla šanci. Muž ji zatáhl zpět do bytu, pěstí ji srazil na zem a její francouzskou holí ji tloukl po těle. Z botníku jí vzal osm set korun. Žena skončila v nemocnici s krvácením do mozku a přeraženou zubní protézou.

25.3. 2009 – Vlámal se do bytu v Zeyerově ulici. Na pětasedmdesátiletou ženu zaútočil hned a několikrát ji praštil kovovou tyčí do hlavy. Stará paní se zamkla v pokoji, muž rozbil dveře a ze sekretáře jí vzal sedm tisíc korun. Do rána se muž pokusil vloupat ještě do tří bytů, to se mu ale nepodařilo. Naopak. Majitelka posledního bytu kontaktovala policii.

25.3. 2009 Policejní hlídka muže zadržela, našla u něj páčidlo, kovovou trubku, nůž a rukavice. Muž byl při dopadení mírně podnapilý.