U Okresního soudu v Olomouci v pondělí vypovídal bývalý náměstek hejtmana pro školství Pavel Sekanina.

Vzpomněl na okolnosti prodeje polygrafického učiliště a vysvětloval, proč Olomoucký kraj neměl o nemovitost zájem.

„Cena byla stanovena na více než 40 milionů korun, což bylo pro kraj neakceptovatelné. Příliš vysoká byla také později, kdy dosahovala 34 milionů. Bylo rozhodnuto, že krajské organizace budou sídlit v budovách, které jsou v majetku kraje," vzpomněl Pavel Sekanina s tím, že učiliště se později přesunulo do opraveného objektu ve Střední Novosadské ulici.

Kauza učiliště Údajně nevýhodný prodej mají mít podle obžaloby na svědomí bývalá náměstkyně olomouckého primátora Hana Kaštilová Tesařová, která se u soudu zodpovídá ze zneužívání pravomoci veřejného činitele a porušování povinností při správě cizího majetku.

Soudní znalec Jan Dostál, který vypracoval posudek na bývalé polygrafické učiliště znějící na 34 milionů je obžalován z křivé výpovědi a nepravdivého znaleckého posudku.

Při prodeji učiliště měli použít posudek se záměrně sníženou cenou, město mělo kvůli tomu přijít o nejméně 6,3 milionu korun.

Oba jakékoli pochybení odmítají.

Dalším svědkem byl ředitel soukromého olomouckého církevního gymnázia.

Popisoval, že škola chtěla v minulosti od města odkoupit budovu, ve které několik let sídlila.

Město však za prostory v Nešverově ulici požadovalo 12 milionů korun, odhad na tuto částku tehdy vypracoval nyní obžalovaný Jan Dostál.

Gymnázium podle slov ředitele do městského domu investovalo na opravách téměř 8 milionů korun a tak chtělo, aby se o tuto sumu cena nemovitosti snížila.

„Prodej jsem opakovaně projednával s bývalým vedoucím oddělení prodeje městských domů Ladislavem Kleislem, od začátku nám dělal velké problémy. Pochopil jsem, že od nás očekává takzvaně něco bokem. Asi finanční odměnu za to, že nám to město prodá. Stále nám kladl nějaké překážky. Vyžádal si podklady k rekonstrukcím a jakmile je od nás dostal, hned si řekl o další doklady," popsal ředitel.

Později podle něj došlo také na problémy ohledně sklepních prostor. Ty město církevní škole na její žádost neprodalo, ale po čase je prodalo jiným nájemníkům. „Pak přišel jeden ze sousedů s tím, že si koupil sklep, který jsme do té doby užívali a budeme mu platit nájem. Později město prodalo další sklepní prostory, tehdy jsme si mysleli, že to snad také bylo za úplatek. Jsem přesvědčen o tom, že Ladislav Kleisl nikdy nejednal solidně," zopakoval ředitel soukromé školy s tím, že později se s městem dohodli na kupní ceně přesahující pět milionů korun.

Odmítnutý znalec: Nikdo mi vady nevytkl

Součástí hlavního líčení v pondělí bylo také přehrávání audiozáznamu ze zasedání zastupitelstva města Olomouce, které v listopadu 2009 schválilo prodej polygrafického učiliště za 34 milionů korun.

Bývalá náměstkyně pro prodej městských domů Hana Kaštilová Tesařová tehdy zastupitelům oznámila, že na dům byly zpracovány dva znalecké posudky.

„První je z ledna 2008 na 49 milionů korun, kdy znalec hodnotí nemovitost jako vyklizenou s využitím na hotel. Město však musí pracovat s posudkem, který není starší než jeden rok," řekla tehdy zastupitelům obžalovaná Hana Kaštilová Tesařová.

Její tvrzení však už v březnu letošního roku u Okresního soudu v Olomouci vyvrátil sám autor posudku, soudní znalec Josef Dvořák.

„Dům jsem ocenil tak, jak byl tehdy využíván, tedy jak polyfunkční budovu. O budoucím využití na hotel ani na kanceláře jsem v posudku vůbec neuvažoval. Nikdo z města mi tehdy neřekl, že by v mém odhadu byly snad byly nějaké vady," uvedl znalec se 37letou praxí s tím, že za posudkem i stanovenou cenou si dodnes stojí.

Jan Dostál a Hana Kaštilová Tesařová u Okresního soudu v Olomouci

Odhadce Jan Dostál a bývalá náměstkyně olomouckého primátora Hana Kaštilová Tesařová u Okresního soudu v Olomouci. Autor: DENÍK/Jiří Kopáč

Žalobce: U domu s pasáží to nevadilo?

Státní zástupce Daniel Němec pak soudu předložil dokumenty, které souvisejí s prodejem pasáže z Horního náměstí na třídu Svobody.

„Je zajímavé, že při tomto prodeji si tehdy město vystačilo s posudkem starým dva a čtvrt roku a nikomu to nevadilo, že je starší než jeden rok. Cenu nemovitosti opět stanovil znalec Jan Dostál. Určil ji na 26 milionů, dům se pak ale prodal o deset milionů dráž," poznamenal státní zástupce.

Na jeho slova reagoval obžalovaný Jan Dostál tím, že prodej pasáže se vlekl velmi dlouho.

Jedním z důvodů bylo podle něj také to, že tamní nájemníci založili družstvo. Zdůraznil však, že při prodeji pasáže nedošlo ani podle ministerstva vnitra k žádným nedostatkům.

Hlavní líčení pak bylo odročeno na druhou polovinu července, kdy už by měly zaznít závěrečné řeči.

VÍCE ze SOUDU kvůli učilišti:
Labilní psychopat. Hejtman u soudu zpochybnil svědectví úředníka
Radní u soudu kvůli prodeji domu za 34 milionů: Nevím, nepamatuji se

Domy v Olomouci pro kamarády politiků? Vyhozený úředník svědčil u soudu