Rozhovor s napadeným řidičem

Jak se celá událost stala?
V onen osudný den jsem nastoupil na linku číslo 22, která zajíždí v obou směrech na Přichystalovu ulici. Zde nastoupila skupinka mladíků rómské národnosti, kterým jsem v tu chvíli nevěnoval příliš velkou pozornost. Na zastávce Holická, Grapo vystoupil jeden z nich. Pak jsem přijel na konečnou zastávku Šlechtitelů, otevřel jsem všechny dveře, zaznělo hlášení o konečné zastávce. Všimnul jsem si, že tam dva pasažéři zůstali. Nechtěli vystoupit, ani když jsem na ně zavolal. Jeden z nich mi oznámil, ať mu to jdu říct osobně. Jsem takový člověk, že jsem šel. Chtěl po mě, ať se prokážu plackou. Vysvětlil jsem mu, že jsem řidič a ne revizor a že mám stejné pravomoci a ať si vystoupí. To už začal být nepříjemný. Viděl jsem, že má dost popito, že něco není dobře a šel jsem zpátky dopředu vozu. Sedl jsem si do kabiny a on už stál vedle mě.

Proč jste se vrátil do kabiny?
Věděl jsem, že je zle a že musím zavolat o pomoc. Zmáčknul jsem bezpečnostní tlačítko, které dává signál dispečerovi. Také snímá zvuk z kabiny a jejího okolí. Pravděpodobně v tu chvíli nefungovalo a dispečer neslyšel, co se děje. Také jsem zmáčknul vysílačku.

Co v tu chvíli dělal útočník?
Dotyčný nadával a zvyšoval svou agresivitu. Říkal jsem mu, že mám strach. Ptal jsem se, proč to dělá. Postavou byl malý a myslím, že bych se s ním vypořádal. Ovšem, kde je ta hranice přiměřené obrany? To vám nikdo neřekne. Já ho vezmu vyhodím, on si něco udělá a budu z toho mít já zle. Tohle podle mě není ošetřené. Kde je ta míra, kdy já můžu zasáhnout? U mě to byl ten okamžik, kdy vytáhnul kudlu a dal mi ji na krk a řekl, že je mu to jedno, že mě klidně zabije.

A v tom okamžiku jste ho vyhodil z autobusu…
Ano, zavřel jsem rychle všechny dveře. Jenže to neskončilo. Snažil se dostat dovnitř. Nadával, mlátil a kopal do dveří, flusal po autobusu. Mezitím jsem rychle zavolal policii. Až po chvíli jsem si všimnul, že krvácím, tak jsem se snažil sám ošetřit. Jeho kamarád seděl na zastávce a všechno to pozoroval. Možná jsem to nemusel nechat dojít tak daleko.

Po pár minutách přijela policie, on odcházel od autobusu jako by se nic nestalo…
Ano, nůž držel za zády, rychle jsem ho aspoň jednou vyfotil. Přijelo asi deset policejních aut. A zpacifikovala ho zásahovka. Zatkli ho a co vím, tak ho na druhý den propustili.

Mladého útočníka stihnul napadený řidič vyfotit. Právě odchází s nožem za zády od autobusu, do kterého se chtěl násilím dostat poté, co se šoférovi podařilo útočníka z něj vyhodit. Zdroj: archiv napadeného

Chlapi se začínají ozbrojovat

Mezi kolegy se jistě o takovýchto věcech bavíte. Jsou takovéto události obvyklé?
Jeden mi říkal, že ho pokousal nějaký zfetovaný kluk. Slovní narážky jsou na denním pořádku. Za všechno vždycky můžeme my řidiči. Co jsem potkal teď chlapy, tak se začínají ozbrojovat.

Ozbrojovat?
Ano, asi tři mají plynové pistole. Není to zbraň, na kterou je třeba mít zbrojní pas. Sám uvažuji o tom, že si pořídím vysunovací obušek a taky plynovku.

Jakou má řidič možnost zasáhnout v takovém okamžiku?
Máme psychologická školení, která jsou ale nastavená tak, aby k incidentům nedošlo. Tomuto ale nešlo předejít. Nevím ani, jestli pomůže sebeobrana. Teď to byl nůž, příště to může být pistole, a to vám sebeobrana nepomůže.

Přichystalova je asi nejhorší

Existují v Olomouci podobné lokality, o kterých se dá říci, že jsou kritické?
Jednoznačná odpověď asi neexistuje. Může se to stát kdekoli. Záleží taky třeba na čase. V nočních linkách můžete potkat opilce. Vše je o lidech. Oblast Přichystalovy ulice je ale asi z tohoto pohledu nejhorší.

Kdy se znovu posadíte za volant autobusu? Máte strach se vrátit do zaměstnání?
Ve čtvrtek (28. červnece) jdu na kontrolu. Největší problém mám s psychikou. Budu pravděpodobně muset navštívit psychologa. Nejde úplně tak o strach. Nedávno jsem při vycházkách jel autobusem, kde jela také skupinka Romů. Něco ve mně hrozně bublalo. Měl jsem sto chutí je vyhodit z autobusu, protože jsem měl obavu, aby se nepřihodilo něco podobného, co jsem zažil já. Mám s nimi špatné zkušenosti i mimo práci. Jednou mě napadli, když mě poprosila jedna servírka o pomoc. Nedávno zase okradli mého syna.

Útočníkovi hrozí až tři léta za mřížemi

Osmadvacetiletý muž, který letos v červnu napadl šoféra olomoucké MHD, je v současnosti na svobodě a případem napadení řidiče se nyní zabývá kriminální policie.

„V současné době byly zahájeny úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu ublížení na zdraví, k určení závěreční právní kvalifikace protiprávního jednání čekáme na znalecký posudek soudního lékaře ohledně způsobeného zranění,“ uvedl Petr Čunderle, policejní mluvčí.

Mladík může za ublížení na zdraví strávit za mřížemi 6 měsíců až 3 roky.

„Na základě znaleckého posudku, se může případ překvalifikovat na jiný trestný čin a sazba se může změnit,“ doplnil Čunderle. (wja)