Finanční tíseň zřejmě dolehla na osmadvacetiletého muže z Prostějovska natolik, že si vymyslel krádež za statisíce korun. Začátkem července nahlásil na policii vloupání do automobilu zaparkovaného v Těšeticích na Olomoucku.

„Z vozidla mu měli neznámí pachatelé odcizit pět set kartonů cigaret v hodnotě přes 419 tisíc korun," upřesnil krajský policejní mluvčí Josef Bednařík.

Policistům se však jeho tvrzení příliš nezdálo a tak od něj zjišťovali další detaily. Mladík se pak přiznal k tomu, že si vše vymyslel.

Přesvědčit policisty o tom, že krade jen proto, že je vydírán, se snažil devatenáctiletý mladík ze Šumperka. Když ho v supermarketu chytili, tvrdil, že mu dva vrstevníci vyhrožovali s nožem v ruce a tak pro ně ukradl, co chtěli. Policisté však zjistili, že nic z jeho tvrzení není pravda.

„Za křivé obvinění mu hrozí až dva roky vězení," poznamenal Josef Bednařík.

Ze stejného trestného činu se zodpovídá také dvacetiletá žena z České Vsi na Jesenicku. Ta se nerozpakovala nařknout o dvaadvacet let staršího souseda před svědky i na policii ze znásilnění. Později doznala, že si znásilnění vymyslela.

Smyšlené krádeže, přepadení i znásilnění krajské policisty zbytečně připravují o čas, který by mohli věnovat vyšetřování skutečných trestných činů. Těch vymyšlených musejí každoročně řešit i několik desítek.

„Prověřujeme každé oznámení, které nám občané nahlásí. Pokud se ukáže, že se nezakládalo na pravdě, zvážíme, zda zahájit trestní stíhání kvůli křivému obvinění, pomluvě nebo věc takzvaně odložit. Pokud oznamovatelé jako pachatele krádeže, loupeže nebo znásilnění označí konkrétní osobu, tak se obvykle trestnímu stíhání nevyhnou," popsala běžný postup krajská policejní mluvčí Marie Štrbáková.

Okolnosti každého smyšleného případu posuzují policisté individuálně. Přihlížejí také k duševnímu stavu nebo rodinným poměrům oznamovatelů. Loni se tak trestnímu stíhání vyhnula dívka, která si v březnu v Bezručových sadech v Olomouci bodla do břicha nůž. Vyšetřovatelům zpočátku tvrdila, že ji zranili neznámí muži, protože jim nedala peníze na cigarety. Do pátrání se zapojily desítky policistů, děvče nakonec přiznalo, že na sebe chtělo přitáhnout pozornost svých blízkých.

Jen o pár měsíců později rozesílala mladá Olomoučanka varovné e-maily do redakcí několika místních novin. V nich popisovala sérii loupežných přepadení, ke kterým mělo dojít v olomouckých parcích a přikládala mapky míst, kde měli lupiči na oběti zaútočit. Žádné z uvedených přepadení se ale ve skutečnosti nestalo. Ani tuto ženu policie nakonec nestíhala.