Státní zástupkyně pro prodejce Luďka Vejmou navrhovala trest okolo pěti let vězení a peněžitý trest, pro prodavačku Jarmilu Chýlkovou podmínku.

Hlavní líčení v případu smrtícího alkoholu prodávaného ve smíšeném zboží v Zenitu pokračovalo výslechem mladé ženy, kterou dříve prodejce Luděk Vejmola zaměstnával jako servírku v kavárně v Rožňavské ulici.

„Vodka a rum se tam prodával, ale odkud ho majitel odebíral, to nevím. Už nejsem jeho zaměstnanec. Pracuji v kavárně lékaře Vladimíra Holibky, teď jsem ale na mateřské dovolené. Místo mi zprostředkovala kolegyně Žaneta, také u něj dělá," vysvětlila mladá žena a odmítla spekulace o intimním poměru mezi současným zaměstnavatelem a kolegyní Žanetou.

Stejně tak to, že za její kolegyní lékař do Vejmolovy kavárny pravidelně dříve chodil.

"Nechápu, proč tady tak lžeš?"

Její výpověď obžalovaného Luďka Vejmolu velmi rozčílila.

„Nechápu, proč tady tak lžeš? Vladimír Holibka do mé kavárny za Žanetou běžně chodil, vždyť spolu jezdili na dovolenou do Itálie a do Chorvatska a ty jsi u něj bydlela v podnájmu. Proč popíráš to, co jsem u soudu řekl já," rozhořčil se muž.

Svědkyně však zopakovala, že o poměru lékaře a servírky nic neví.

Státní zástupkyně nepokládá výpověď Lukáše Holibky a lékaře Vladimíra Holibky za věrohodnou.

„Podle svědků to byl právě tento lékař, kdo obžalovanému vozil alkohol až domů. Rum a vodka neměly kolky ani etikety. Otázkou, je, zda poškození závadný alkohol zakoupili v Zenitu nebo někde jinde. V lahvích z této prodejny se ale alkohol se smrtelnou koncentrací metanolu našel," připomněla žalobkyně.

Obhájce: Nevěděl, že je alkohol závadný

Prodejci Luďku Vejmolovi navrhovala nepodmíněný trest při spodní hranici trestní sazby, tedy okolo pěti let a také přiměřený peněžitý trest a zákaz podnikání v oboru prodeje zboží.

Pro obžalovanou prodavačku Jarmilu Chýlkovou navrhla podmíněný trest.

Obhájce hájí Luďka Vejmolu tím, že klient nevěděl, že prodává závadný alkohol, protože jej odebíral z likérky, jejímž jednatelem byl Vladimír Holibka.

„U soudu lékař tvrdil, že se osobně neznají. Jeho bratranec Lukáš ale potvrdil, že do Zenitu neznačený alkohol dodával. Navíc se nepodařilo nade vší pochybnosti prokázat, že se dva lidé otrávili právě alkoholem zakoupeným v této prodejně," hájí prodejce advokát.

Obhájce prodavačky Jarmily Chýlkové připomněl, že prodavačka nevěděla, odkud rum a vodka pochází a z jeho prodeje neměla žádný prospěch.

Vejmola: Dělal jsem věci, co se dělat neměly

Prodejce pak svého činu litoval a omluvil se.

„Dělal jsem věci, které se dělat neměly. Alkohol jsem bral od Vladimíra Holibky, ať už s kolkem nebo bez něj. Rodinám poškozených a pozůstalým se omlouvám. Stejně tak mé rodině a prodavačce Jarmile Chýlkové," řekl Luděk Vejmola.

Lítost vyjádřila také prodavačka.

„Jen jsem ten alkohol prodávala, nebylo to úmyslné. Je mi to moc líto. Omlouvám se všem, co si u nás závadný rum a vodku koupili," uvedla Jarmila Chýlková.

Hlavní líčení pak bylo odročeno, rozsudek padne v druhé polovině ledna.

Po konzumaci alkoholu zakoupeného v Zenitu zemřeli v Olomouci na podzim 2012 dva lidé.

Další dva zákazníci se rumem a vodkou s vysokým obsahem metanolu přiotrávili a skončili v nemocnici. Prodejci hrozí až dvanáct let vězení, prodavačce až deset let za mřížemi.