Vodka a rum bez kolků a etiket se v prodejně smíšeného zboží v budově olomouckého Zenitu prodával přibližně rok.

Za litr neznámého alkoholu tam zákazníci platili 120 korun, chodili si pro něj i obden.

Na podzim 2012 však dva lidé po vypití těchto lihovin zemřeli, další dva skončili kvůli otravě metanolem v nemocnici.

Před Krajským soudem v Olomouci v pondělí stanul provozovatel obchodu Luděk Vejmola a žena, kterou zaměstnával jako prodavačku.

První lahve rumu a vodky bez etiket i kolků se do smíšeného zboží v Zenitu dostaly už v prosinci 2011.

Tři malé děti

Dvaačty­řicetiletému provozovateli obchodu Luďku Vejmolovi je měl nabídnout obchodní zástupce likérky, která sídlila ve Slavoníně.

„Levný alkohol jsem pak prodal příbuzným a známým. Později si pro něj do našeho obchodu chodilo několik stálých zákazníků. Tehdy už jsem zboží odebíral přímo od majitele slavonínské likérky, za litr chtěl osmdesát korun," popisoval obchody s pochybným alkoholem podnikatel Luděk Vejmola, který litrovou láhev neznačeného rumu či vodky prodával za 120 korun.

Muž u soudu tvrdil, že se mu tehdy v podnikání nedařilo, měl dluhy a snažil se uživit rodinu.

Připomínal, že levný alkohol několikrát také pil a nikdy mu z něj špatně nebylo. Na žádné zdravotní problémy si podle něj nestěžovali ani příbuzní či prodavačka.

„Dodnes nevěřím, že ti dva lidé zemřeli kvůli otravě závadným alkoholem z naší prodejny. Nebyli jsme totiž jediní, kdo ho prodával. Měli ho ve stáncích na sídlišti a večerce u videopůjčovny. Lidé si pro něj navíc jezdili přímo do likérky. Mrzí mě to. Lituji, že jsem se do toho tak zamotal, má to důsledky pro mou rodinu," uvedl otec tří malých dětí.

close Prodejna smíšeného zboží v budově Zenitu v Nedvědově ulici, kde se prodával neznačený a nekolkovaný alkohol s obsahem metanolu. zoom_in

Podzim 2012. Policisté u obchodu se smíšeným zbožím v Zenitu, kde se měl prodávat závadný alkohol. DENÍK/Magda Vránová

Prodavačka: Bála jsem se o práci

Prodavačka, kterou ve smíšeném zboží v Zenitu zaměstnával, odmítla v pondělí u soudu vypovídat.

V přípravném řízení na policii však uváděla, že levný neznačený alkohol v obchodě nabízela nejméně rok. V regálech ale vystavený nebyl, obvykle pro něj chodila do skladu.

„Prodávali jsme ho i po skončení prohibice. Vedoucí mi nařídil, abych lahve ukryla na různá místa v prodejně a ve skladě. Při kontrole jsem celníkům měla tvrdit, že jsou moje a že jsem je koupila od neznámé osoby. Bála jsem se o práci, žádné výhody z prodeje neznačených lahví jsem neměla," vysvětlovala v minulosti na policii osmapadesátiletá žena, které hrozí až deset let vězení.

Odškodné i účet za léčbu

Nízká cena byla důvodem, proč si pro levný alkohol do Zenitu lidé pravidelně chodili.

Každý týden si tam čtyři litry rumu kupoval manželský pár důchodového věku. Ani oni se nezajímali o to, zda je obsah lahví zdravotně nezávadný.

„Zajímala mě jen cena. Rum měli o 70 korun na litru levnější než jinde. V den, kdy jsme načali poslední lahev, jsem vypil čtvrt litru, žena zbytek. Převezli ji na ARO, kde později zemřela. Já jsem skončil na kapačkách," vzpomněl muž, který po otravě metanolem nemá žádné trvalé následky.

Také on vyloučil, že by si někdy koupili neznačený rum jinde než v Zenitu.

Kromě jeho manželky zemřel koncem října 2012 na otravu metanolem po vypití vodky ze Zenitu také další Olomoučan.

Pozůstalí nyní požadují odškodné, které v součtu přesahuje dva miliony korun.

Další přibližně milion korun vymáhají zdravotní pojišťovny za léčbu otrávených osob.

Hlavní líčení pokračuje u Krajského soudu v Olomouci také v úterý a ve středu.

Těžký otok mozku z metanolu

Dvaačtyřicetilému podnikateli Luďku Vejmolovi hrozí za ohrožování zdraví závadnými potravinami a jinými předměty až dvanáct let vězení, prodavačka může jít za mříže až na deset let.

Státní zástupkyně oba viní z toho, že do oběhu uváděli alkohol neznámého původu neoznačený kolkem. Museli si být podle ní vědomi toho, že by mohlo jít o pokoutně vyrobenou nekvalitní či zdraví škodlivou lihovinu.

Alkohol prodávali dalším osobám, přestože si žádným způsobem neprověřili jeho zdravotní nezávadnost. Dva lidé koncem října a v polovině listopadu 2012 i přes veškerou poskytnutou odbornou lékařskou péči po konzumaci závadného alkoholu zemřeli.

Bezprostřední příčinu smrti byl těžký otok mozku při akutní otravě metanolem.

Neznačený rum a vodka obsahovaly nejméně 30 gramů metanolu na litr, což mnohonásobně převyšuje maximální povolený obsah v lihovinách.