S přepadáváním kamionů mají zkušenosti mnozí řidiči, kteří jezdí do zahraničí. V blízkosti běženců poblíž hraničních přechodů jsou ve střehu.

Polský kamion útočník ukradl v momentě, když čekal v Polsku na vykládku. Zatím není jisté, zda ho řídil zadržený třiadvacetiletý uprchlík z Pákistánu, který žil v uprchlickém zařízení poblíž berlínského letiště Tempelhof.

Německý deník Die Welt včera uvedl, že původně zadržený Pákistánec zřejmě útok nespáchal, odvolává na zdroje z bezpečnostních složek.

Ten, kdo stroj ukradl, se podle všeho nejprve pokoušel kolos řídit, vyplynulo z informací od firmy, která vozidlo vlastní. Několikrát totiž startoval.

Výpady na své auta zažívají kamioňáci často, výjimkou nejsou ani čeští řidiči.

„Přepadávání kamionů je bohužel na denním pořádku. V Německu se spíš vykrádá zboží. Několikrát jsem měl prořezanou plachtu, kamarádovi odčerpali z nádrže naftu. Většinou jsou to bandy z východního bloku. Krádeže kamionu zatím ve střední Evropě nejsou tak časté, to spíš na východě," uvedl řidič kamionu Jan Tisoň z Olomouce, který momentálně jezdí hlavně do Itálie.

Raději nezastavovat

Negativní zkušenost má i jeho kolega, který několikrát projížděl kolem hraničních přechodů s uprchlíky.

„Jakmile jsem zpomalil, tak se kolem mě točili, natahovali ruce. Řídil jsem se vždycky radou kolegů a raději jsem nezastavoval. Často se vrhali na plachtu a naložené zboží," okomentoval řidič Jaroslav M.

Sám se se snahami ukrást mu náklad setkal spíše na východě Evropy.

V nákladním voze, který vjel na vánoční trhy v Berlíně, bylo nalezeno mrtvé tělo. Dle posledních informací šlo o zastřeleného polského řidiče vozu.

Pákistánec, který se jeho kamionu zmocnil, chtěl po svém útoku z místa tragédie prchnout, policie ho ale vzápětí dopadla v jednom z parků asi dva kilometry od trhů.

Neštěstí si vyžádalo dvanáct mrtvých, dalších téměř padesát lidí je zraněných. Podobnou strategii zvolil útočník 14. července ve francouzském Nice. Při své vražedné jízdě promenádou zabil 84 lidí, přes 300 jich zranil.