Pokud se Smetana ve zkušební době neproviní, do vězení už znovu nepůjde.
Krajský soud v Olomouci bývalého řidiče olomouckého dopravního podniku Romana Smetanu v březnu potrestal za vyhýbání se nástupu do vězení (pozn. trestný čin maření výkonu úředního rozhodnutí) tříměsíčním trestem s podmínkou na čtrnáct měsíců.
Krajská státní zástupkyně Jana Brančíková, která měla případ v odvolacím řízení na starosti se už proti tomuto verdiktu odvolávat nebude. Musela by využít tzv. dovolání, což je mimořádný opravný prostředek a využívá se jen v přesně stanovených zákonných důvodech.
„S výsledkem řízení nejsme spokojeni. Přesto však dovolání iniciovat nebudeme, nejsou pro něj dostatečné důvody. Uložený trest je nutné považovat za zákonný," vysvětlila Brančíková.
Bývalý řidič olomouckých městských autobusů tak už do vězení nepůjde. Platí to ovšem jen v případě, že se během čtrnáctiměsíční zkušební doby nijak neproviní. Smetana, který pomaloval předvolební plakáty několika politických stran si stále myslí, že ho soudy trestat neměly.
„Pořád si myslí, že byl odsouzený neprávem. Na druhou stranu je rád, že už nemusí chodit po soudech. Poškodily ho a on teď má problém najít práci jako řidič autobusu," řekl Smetanův kamarád Jiří Středa.
Ten si myslí, že s odstupem se na celou záležitost budou všichni dívat jinak.
„Můj osobní názor je, že ho ještě budou muset rehabilitovat," poznamenal Středa.
Jednatřicetiletý Roman Smetana byl za pomalování předvolebních plakátů několika politických stran v květnu 2010 potrestán zaplacením náhrady škody a obecně prospěšnými pracemi. Škodu 15 tisíc korun ODS uhradil, trest obecně prospěšných prací však odmítl vykonat. Soudkyně ho pak poslala na sto dní do vězení.
Tam však Smetana ve stanoveném termínu nenastoupil. Později však názor změnil, policii se sám udal a celých sto dní ve vězení si postupně „odseděl".
Okresní soud v Olomouci ho za vyhýbání se vězení potrestal podmíněným trestem. Státní zástupce se proti rozsudku odvolal ke Krajskému soudu, ten však Smetanovi uložil také podmíněný trest.
Dovolání k Nejvyššímu soudu už státní zástupci nepodají, protože by s ním neuspěli.