Bývalý řidič olomouckého dopravního podniku Roman Smetana si ze sto dnů vězení, které mu uložil olomoucký Okresní soud zatím odpykal jen třetinu. Poté, co ve čtvrtek Nejvyšší soud v Brně zamítl stížnost bývalého ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila se však musí do vězení vrátit. Nejvyšší soud totiž stížnost pro porušení zákona považuje za nedůvodnou.

Proč stížnost soud zamítl?

„Každý občan má právo na svobodu projevu a prezentaci svých politických názorů, ale toto právo nesmí překročit hranici, kdy dochází k útoku na majetek," uvedl mluvčí Nejvyššího soudu Petr Knötig.

Rozhodnutí Nejvyššího soudu podle něj v žádném případě neznamená zásah do svobody projevu či politických názorů, ani je nijak neomezuje.

„Odsouzení Romana Smetany je za majetkový trestný čin, tedy za útok proti majetku. Tím způsobil škodu výrazně přesahující hranici trestného činu," vysvětlil Knötig.

Nejvyšší státní zastupitelství ve vyjádření uvedlo, že rozhodování Okresního soudu v Olomouci bylo bez závad. Podle zastupitelství Smetana nepřipouští, že poškodil cizí majetek.

„Nelze vyloučit, že by v budoucnu v popředí jeho zájmu nemohly být například sídla či automobily politických stran. Proto Nejvyšší státní zastupitelství navrhlo zamítnout stížnost pro porušení zákona jako nedůvodnou," dodal Knötig s tím, že o nástupu k vykonání zbytku trestu rozhodne Okresní soud v Olomouci.

Okresní soud nyní musí vyčkat písemného vyhotovení rozhodnutí Nejvyššího soudu a také vrácení spisu.

„Odhaduji, že to může trvat přibližně měsíc. Rozhodnutí samozřejmě obdrží rovněž státní zástupce a odsouzený. Tomu také zašleme opětovnou výzvu k nástupu do výkonu trestu. Opět by ho měl vykonat ve spádové věznici v Olomouci," uvedl předseda olomouckého Okresního soudu Michal Jelínek.

Bývalý řidič olomoucké MHD Roman Smetana, odsouzený za pomalování plakátů politiků, ve čtvrtek opustil věznici v Olomouci.

Koncem června poslal Roman Smetana Nejvyššímu soudu písemné vyjádření, které je zveřejněno také na internetových stránkách www.prosmet.cz. Nejvyššímu soudu v něm předem oznamuje, že bude výzvu k nástupu do vězení znovu ignorovat.

„Ve vězení jsem už byl a opětovné uvěznění bych snesl. Zase bych se vyhýbal nástupu trestu a nechal se zatknout třeba na mítinku ODS s transparentem v ruce," napsal Nejvyššímu soudu Smetana. Právě za to, že do výkonu trestu letos v březnu nenastoupil mu za maření úředního rozhodnutí hrozí až tři roky vězení.

Pokud by Smetana do vězení ani podruhé dobrovolně nenastoupil, musel by okresní soud o jeho dodání do věznice opět požádat policii.

„V případě, že by znovu došlo k maření výkonu úředního rozhodnutí, nelze vyloučit, že by kvůli tomu byl znovu trestně stíhán. Zatím je však předčasné o něčem takovém hovořit," poznamenal Jelínek.

31 malůvek a udání od kolegy

Třicetiletý Roman Smetana v době od 1. do 16. května 2010 pomaloval 31 plakátů ODS a KDU-ČSL umístěných na autobusech olomouckého dopravního podniku. Politikům například přikresloval tykadla a označoval je za prostitutky, lháře, podvodníky, korupčníky a trubky. Dopravní podnik, kde Smetana v tu dobu pracoval jako řidič, podal trestní oznámení na neznámého pachatele. Poté, co jeden z kolegů Smetanu udal, ho za

čala stíhat policie. Náhrady škody se tehdy domáhala pouze ODS. Okresní soud v Olomouci Smetanu odsoudil k pokutě 15 667 korun a k trestu 100 hodin veřejně prospěšných prací. Smetana škodu ODS zaplatil, veřejně prospěšné práce však odmítl vykonat. Soud mu proto trest změnil na 100 dnů vězení.

Další obvinění

Do olomoucké vazební věznice měl nastoupit 26. března, což však neudělal. Policie po něm pak vyhlásila celostátní pátrání. Smetana se policistům dobrovolně vydal 21. dubna na odborářské demonstraci v Praze. Od té doby byl ve vězení na Pankráci, do olomoucké věznice ho převezli až po několika týdnech. Nejvyšší soud pak dal 24. května příkaz k okamžitému propuštění Smetany na svobodu. Důvodem pro přerušení trestu byla stížnost pro porušení zákona, kterou podal bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

Smetana měl být na svobodě až do doby, kdy Nejvyšší soud o této stížnosti rozhodne. Okresní soud v Olomouci nyní rozhodne, kdy se do vězení zase vrátí. Smetana už čelí dalšímu obvinění kvůli tomu, že se vyhýbal nástupu do vězení. Za maření úředního rozhodnutí mu hrozí tři roky vězení. Několik občanů se letos na jaře obrátilo na prezidentskou kancelář se žádostí o udělení milosti. Prezident Václav Klaus však žádostem nevyhověl. Nenašel k tomu totiž dostatečné důvody.

VÝVOJ KAUZY ZA POSLEDNÍCH 6 MĚSÍCŮ

27. 3. 2012: Budu se vyhýbat zadržení, vzkázal odsouzený autor "tykadel"

27. 3. 2012: Řidič, odsouzený za pomalované plakáty, dal v DPMO výpověď

30. 3. 2012: Po odsouzeném malíři tykadel vyhlásila policie pátrání

17. 4. 2012: Odsouzený malíř tykadel Smetana je stále na svobodě

23. 4. 2012: Malíř tykadel Smetana si zatím odpykává trest na Pankráci

3. 5. 2012:   Kvůli odsouzení malíře tykadel podá ministr spravedlnosti stížnost

22. 5. 2012: Olomoucí prošel průvod proti věznění "malíře tykadel"

24. 5. 2012: "Malíře tykadel" Smetanu propustili z olomoucké věznice. FOTO

24. 5. 2012: Propuštěný Smetana: Plakáty bych i po kriminále pomaloval zase

28. 5. 2012: Policie obvinila řidiče Smetanu za to, že se vyhýbal vězení

30. 5. 2012: Malíř tykadel Smetana od prezidenta milost nedostane