Inzerát, slibující horentní výdělky, nalákal i zájemce z Olomouce.

„Kamarád mi narychlo volal, jestli bych místo něj mohl nastoupit na brigádu v Olomouci, protože on a ještě jeden jeho známý odjíždí sbírat ovoce do Itálie,“ řekl student Michal Roman. Na brigádě byl ale jen jeden den.

„Hned v pondělí jsem se dozvěděl, že Pavel nakonec nikam neodjel, protože celá slibovaná akce byla jen podvod. Zaplatil zálohu dvanáct set a nakonec zůstal doma,“ uvedl Roman.

Podvodníci měli dobrou taktiku. Po zájemcích nepožadovali moc peněz ani provizi za zprostředkování práce, chtěli jen zaplatit polovinu cesty do Itálie.

Slibovali slušné peníze a luxusní ubytování

„Přitom spoléhali na vábničku vysokých výdělků. Zájemcům slibovali pěkné peníze a také ubytování v luxusních ubytovnách,“ popsala Alice Čechová z policejního ředitelství v Břeclavi.

Někteří lidé ale policii kontaktovali krátce poté, co zaplatili požadovanou zálohu a ani před plánovaným odjezdem stále neměli potřebné informace.

Chytili je při výběru peněz

Policisté tedy po podvodnících začali pátrat. Oba Slováky zadrželi v Břeclavi, která pro ně byla nejbližším kontaktním místem v Česku.

„Zatkli jsme je u bankomatu Komerční banky bezprostředně po výběru nelegálně získaných peněz. Jeden je stíhaný vazebně, druhý na svobodě, a to pro trestný čin podvodu,“ upřesnila policistka.