Zacpaná ústa, šacování a krádež věcí za osm tisíc, tak vypadala čtvrteční cesta domů pro dvanáctiletého školáka z Olomouce. V autobuse si jej vytipovala parta mladíků, kteří jej na ulici okradli. Policisté po pachatelích pátrají.

Chlapec cestoval linkovým autobusem. „Na zastávce Foersterova nebo Dvořákova do vozu přistoupili čtyři mladíci. Když na konečné zastávce všichni vystoupili, skupina se vydala za školákem,“ informovala policejní mluvčí Jitka Dolejšová.

V Okružní ulici chlapce došli. Nejdříve se jej jeden z nich zeptal, zda neví, kolik je hodin. Další jej pak chytil, rukou mu zakryl ústa a všichni jej začali šacovat.

„Z kapsy kalhot mu odcizili mobilní telefon a herní konzolu Play station. Pak chlapce pustili a utekli. Chlapec naštěstí nebyl zraněn. Celou událost na policii nahlásili jeho rodiče.

Policisté událost vyšetřují pro podezření z trestného činu loupež, po neznámých pachatelích kriminalisté pátrají a obracejí se s výzvou na veřejnost.

„Pachatelé byli ve věku mezi šestnácti a osmnácti lety. Na sobě měli mikiny s kapucemi, které měli po dobu útoku na hlavách,“ uvedla mluvčí.

Případní svědkové události mohou informace, které by policistům pomohly s dopadením pachatelů, oznámit na nejbližší policejní služebně nebo prostřednictvím na linky 158.

Podle Dolejšové se za poslední dobu nejedná o první případ. „Občas se stane, že skupinka mladistvých někoho okrade, ale naštěstí se to nesává příliš často,“ řekla.

Zvláště olomoucké seniorky však mají v živé paměti dvojici mladých útočníků, která ženy v ulicích města okrádala. Sedmnáctiletý a jeho o rok starší kolega přepadli na jaře letošního roku pět seniorek během deseti dnů. Tyto „zlodějíčky“ však policisté dopadli.

Scénář jejich trestné činnosti byl totiž vždycky stejný. Pachatelé si vyhlédli na ulici osamělou starší ženu, jeden z nich hlídal, zda nikdo nejde, druhý ji strčil na zem a okradl, s lupem pak utekli. Jedna z přepadených seniorek skončila v nemocnici s pohmožděními oka a žeber, která při pádu utrpěla.

Podle olomouckého psychologa Lubomíra Smékala je stoupající agresivita problémem nejen mladistvých, ale obecně celé společnosti.

„Neklade se důraz na morální principy, do popředí se dostává soutěživost a snaha o úspěch za každou cenu. Právě materiální statky se mohou stát rekvizitami takzvaného úspěchu,“ řekl.

Podle něj není vyloučené, že případ, jako je přepadení skupinkou zlodějů, může malého chlapce negativně ovlivnit.

„Je to ale případ od případu. Nedá se vyloučit, že by se z toho časem nemohlo objevit nějaké trauma, nebo co hůř, poškozený si řekne: když kradou oni mně, proč bych nemohl krást já…,“ doplnil psycholog.