Dvojici aktérů celé kauzy, Pavlu Hruškovi ze Zlína a Miroslavu Kolaříkovi z Prostějova, odvolací senát tresty 5,5 roku vězení za podvody ve výši 7,7 milionu korun potvrdil.

Jejich údajní spolupachatelé Ivo Beck z pražské společnosti Ortopedické pomůcky a obuvník Michal Pavlas z Jesenice u Prahy, kteří původně byli viny zproštěny, se vrátí ke krajskému soudu. Ten musí ve věci doplnit dokazování.

„Vrchní soud se ztotožňuje se všemi odvolacími námitkami žalobce směřujících do zprošťujících částí rozsudku," uvedl soudce Vilém Ravek.

Skupina měla podle státního zastupitelství v letech 2010 až 2011 připravit pojišťovny o miliony tím, že padělala přes 800 průkazů na nejrůznější ortopedické a protetické pomůcky pro pacienty. Přestože nebyly nikdy ani vyrobeny, pojišťovny za ně peníze proplácely.

Části podvodu se údajně dopustili obžalovaní ve stádiu pokusu.

„Nejsem si vědom, že bych někoho cílevědomě uvedl v omyl. Vybíral jsem peníze z účtu na základě požadavků mého známého a vozil jsem je z bodu A do bodu B. Vše ostatní je vykonstruováno," řekl ve středu před odvolacím soudem Miroslav Kolařík.