Tomáši Sedlákovi zůstane za loňské loupežné přepadení původní podmíněný trest, v pondělí o tom rozhodl senát olomoucké pobočky Krajského soudu.

Čtyřiadvacetiletého mladíka, který je synem šternberského starosty, potrestal již v lednu olomoucký soud dvou a půl ročním vězením se čtyřletou podmínkou. Součástí rozsudku byla také pokuta ve výši 150 tisíc korun.

Žalobce se ale proti tomuto rozsudku odvolal a požadoval přísnější nepodmíněný trest, jeho odvolání teď Krajský soud zamítl jako nedůvodné.

„Obžalovaný se ke svému jednání postavil přímo a zodpovědně. Nebyl doposud trestán a výchovný účinek na něj měla také měsíční vazba. Rovněž zázemí a podpora rodiny byla posuzována jako záruka návratu k řádnému životu. Odklad na maximální dobu čtyř let pak zaručí státní dohled,“ odůvodnil rozhodnutí soudce Anton Bucheň.

Krajská státní zástupkyně při pondělním jednání požadovala, aby soud Sedlákovi uložil stejný trest nepodmíněně do věznice s dozorem. „Jde především o hledisko generální prevence," uvedla žalobkyně.

Mladíkův obhájce Jan Špilháček tak mohl být s rozhodnutím soudu spokojený.

„Individuální prevence je stejně důležitým hlediskem jako ta generální. Můj klient svým chováním dal jasně najevo, že to s nápravou myslí vážně a čtyřletá podmínka dává státu dostatečnou dobu na jeho dohled.

Tehdy třiadvacetiletý syn starosty, maskovaný a s maketou pistole v ruce, přepadl loni v září velkoobchod ve Štrenberku. Pracovníci firmy jej ale po krátké potyčce nakonec odzbrojili a předali policii.

U soudu se pak Sedlák přiznal, že se k loupeži rozhodl ve chvíli, kdy dlouhodobě nezvládal platit dluhy z hazardních her. Přímo v ten den mu totiž přišla zpráva upomínající padesátitisícový dluh. Celkem mělo jít o částku přesahující půl milionu korun.

Sedlák před okresní soudkyní vyjádřil lítost nad svým činem, a také vděk všem, kteří mu dokázali vyjít vstříc.

„Dluh zaplatila moje rodina a já jej splácím z mého hraní v Nitře, všechny peníze chodí rovnou na jejich účet. Hazard jsem přestal hrát už před tím, než se to stalo, ale dluhů bylo moc a já se bál svěřit rodině, která o tom nevěděla,“ řekl.

Po pondělním potvrzení rozsudku se však již vyjádřit odmítl.