Napadené ženě se podařilo vysmeknout a utéct do kanceláře, kde se společně s majitelkou obchodu zamkly. Opilec se chvíli k nim dobýval, pak to však vzdal, a aniž ukradl jedinou korunu, z obchodu odešel.

Policie jej však zadržela a včera čtyřiačtyřicetiletý muž z Olomouce stanul před okresním soudem. Odešel od něj s tříletou podmínkou. Odsouzený se na místě vzdal práva na odvolání, státní zástupkyně si ponechala lhůtu na rozmyšlenou.

Podle stíhaného muže, kterému po činu naměřili 3,22 promile alkoholu v dechu, šlo o zkrat, pro nějž nemá moc vysvětlení. V ten den se vracel z Jeseníku a domů, kde deset let žil s družkou (dnes již bývalou) a měl přivézt peníze.

Jenže se místo toho opil a v Olomouci potom řešil, jak to udělat, aby domů nějaké peníze přinesl.

„Obcházel jsem obchody. Pak jsem vešel do tohoto s tím, že potřebuju nějaké oblečení k narozeninám pro přítelkyni,“ uvedl u soudu obžalovaný.

„Pak odešel s tím, že nezná velikost, a že jsem přijde se ženou, pro níž to je,“ vypověděla majitelka obchodu, která vše slyšela z kanceláře.

„Potom jsem se vrátil. Bál jsem se, že bude prodavačka bude křičet, tak jsem se jí snažil zacpat ústa,“ pokračoval v líčení událostí stíhaný.

Když ji přitlačil na zeď, prodavačka se mu vysmekla a společně s majitelkou se zamkla v kanceláři.

„Odtud jsme jej sledovali na kameře. Stál tam v obchodě, jen tak. Na kasu ani nešáhl, a pak šel pryč,“ řekla u soudu majitelka prodejny.

Přepadená prodavačka u soudu nevypovídala, protože je na dovolené. Senát nakonec usoudil, že vzhledem k hladkému průběhu jednání, kdy ve výpovědích nejsou rozpory, není její výpověď potřebná a jednání neodročil.

„Je zjevné, že přepadená žena neutrpěla škodu a ani nepožaduje kompenzaci. Z toho důvodu není její osobní výpověď potřeba,“ řekl předseda senátu soudce František Neplech.

Přítelkyně: Když se napil, byl veselý

U soudu také vypovídala bývalá přítelkyně obžalovaného.

„To, co udělal, mě překvapilo. Možná dostal strach, že budu nadávat, že ty peníze nedovezl. Byl ve finanční tísni. Dlouho nemohl sehnat žádnou práci,“ uvedla žena.

„Během našeho vztahu byl hodný, milý a pozorný. Když se napil, tak byl veselý, nikdy agresivní,“ dodala ještě svědkyně.

Ve znaleckém posudku z oboru psychiatrie, který soudce četl, doktor napsal, že opilost měla zásadní negativní vliv na chování muže.

Při závěrečných řečech se státní zástupkyně i obhájce shodli na tom, že by odpovídajícím trestem byla podmínka. Tento rozsudek si nakonec obžalovaný také vyslechl.

Soud jej odsoudil na dva a půl roku s podmíněným odkladem na tři roky. Kvůli alkoholu navíc určil také dozor. Odsouzený se na místě vzdal práva na odvolání a státní zástupkyně si ponechala lhůtu na rozmyšlenou.