Prostřelená pravá ruka a kulka v třísle. Jednadvacetiletý Jiří Kučerák vyšel ze čtvrteční potyčky u šternberské pobočky úřadu práce nejhůře.

Na objasnění toho, kdo a proč tentokrát vyvolal střet mezi znepřátelenými romskými rodinami, usilovně pracují kriminalisté.

Podle zraněného přišli útočníci k úřadu práce. Nato podle něj bezdůvodně vyhrožovali, že jej zabijí.

Oba střelci jsou ve vazbě, kde čelí obvinění z těžkého ublížený na zdraví.

„S bratrem jsme šli za tátou a dědou, kteří byli na úřadu práce, kde řešili něco kvůli bydlení. Táta vyšel ven, protože musel přeparkovat, aby nebránil provozu na úzké silnici. Zrovna jsme tam s bráchou dorazili," popisoval postřelený muž.

„Přišli za námi dva. Jeden řekl, že nás dneska zabije. Vytáhl pistoli, ale já jsem myslel, že je to kuličková hračka, tak jsem řekl, ať to schová. Řvali, že nás zabijou a začali střílet. Nejdříve ten menší, kterému jeho bratr pistoli předal. Proč? Co chtěli? Bezdůvodně," sdělil verzi potyčky, po které skončil s bratrem v nemocnici.

„O patnáct centimetrů vedle, říkal doktor, a byl jsem mrtvý," ukazoval na poraněné tříslo. Podstoupil operaci a v pondělí jej propustili z domů.

Jiřího o tři roky mladší bratr Tomáš skončil v péči lékařů s prostřelenou nohou.

Odveta? Čekáme na spravedlnost

Obyvatelé, kteří bydlí u pracovního úřadu, viděli, jak Romové přijeli autem a nato utíkali směrem k Vinohradské ulici.

„Křičeli, ale nerozuměla jsem. Nemluvili česky. Auto zastavilo před domem, vystoupili chlapi a začali řvát. Chtěli jsme jít zrovna ven, ale báli jsme se. Otevřela jsem okno, abych viděla, co se děje, ale raději jsem ho hned zavřela a čekala, co přijde," uvedla starší žena, která žije v domě vedle úřadu práce.

„Ozvaly se výstřely. Asi tři. Pak utíkali zpět do auta a rychle odjeli. Vše se sběhlo během pár minut," uvedla s tím, že na místo střetu nešla. „Báli jsme se," dodala.

Podle otce obou zraněných, který byl u střelby, muselo incident vidět možná hned několik svědků.

„Proto věříme, že ti dva nevyjdou bez trestu," uvedl Jiří Kučerák starší.

„Odveta? Četl jsem, že se prý můžeme chtít mstít. Ne. Čekáme na soud a spravedlnost. Jinak tady nikdy nebude klid," prohlašoval a tvrdil, že oceňuje větší počet policistů v ulicích a kontroly, na kterých se policie dohodla s vedením radnice.

Měli problémy se švagrem

Spory mezi šternberskými rodinami se vlečou mnoho let. Nikdy se ale nestřílelo, i když město už zažilo i střety, při nichž útočníci měli v rukou tyče a dlažební kostky.

Romové z Olomoucké ulice se podle rodiny žijící nedaleko šternberského koupaliště mstí v souvislosti s potyčkou, po které Ondřej Gábor oslepl na jedno oko.

„Napadení nebylo potrestáno. Čtyři roky se vlekl soud a obžalovaný byl nakonec osvobozený," uvedl Jiří Kučerák.

„Mstí se na nás, i když my s tím nemáme nic společného," prohlásil.

Tehdejší potyčce předcházely rozepře kvůli bytu v Olomoucké ulici.

„Měli problémy se švagrem. Jeho syn tam bydlel, když dům koupili od města. Nedali si vysvětlit, že pokud ho budou chtít vystěhovat, musejí mu poskytnout náhradní bydleni. Dělali mu hrozné naschvály," vzpomněl Kučerák spor starý zhruba sedm let.

„Mezi rodinami to ale není dobré už od osmdesátých let, tehdy ale šlo o něco úplně jiného," uzavřel Rom, který se kvůli incidentu v pátek sešel s vedením města, jež se obrátilo na zástupce obou znesvářených stran a vyzvalo je k tomu, aby se zasadili o zklidnění situace.

"Spravedlnost nepřišla, tak to tak dopadlo"

Zájem na klidu ve městě má i Jan Gábor, strýc jednoho z účastníků potyčky.

„Nevím, jestli střílel synovec, prý ne. To ale vyšetřuje policie, stejně tak okolnosti, proč k tomu došlo," uvedl v pátek.

Z toho, že se střílelo, radost nemá.

„Byl klid. Naše rodina rozhodně nic nedělala, nic nevyvolávala" dodal.

Z jeho slov byla znát zatrpklost, hlavně v souvislosti s jedním z nejostřejších střetů, po kterém zůstal jeho bratr Ondřej slepý na jedno oko.

„Napadení na Olomoucké ulici nebylo potrestáno. Tak to pokračuje pořád dál. Když vám někdo vletí na dům, rozbije hlavu a pak na jedno oko nevidíte a soud útočníka zprostí, a ten dál napadá lidi? Spravedlnost nepřišla, tak to pak tak dopadá," zlobil se.

Kontroly heren, hlídky u škol

Ve Šternberku byla hned po střelbě, za kterou jsou ve vazbě sedmnáctiletý mladík a osmadvacetiletý muž, přijata bezpečnostní opatření.

Byly posíleny hlídky městské policie u škol a na dalších místech, začaly namátkové kontroly heren, restaurací a automobilů.

Vedení města oznámilo, že chce jednat s úřadem práce, který poskytuje sociální dávky.

Povolány byly speciální jednotky krajského ředitelství.

Asistenti prevence kriminality za asistence strážníků zašli do lokalit, kde bydlí Romové a vysvětlili situaci i opatření.

„Všechna přijatá opatření mají přispět k prevenci rizika a předcházení dalších konfliktů," uvedl tehdy velitel městské policie Pavel Pospíšil.

PSALI JSME: Oba obvinění ze střelby ve Šternberku skončili ve vazbě