Tentokrát se však láhev nezarazila o rám okna, ale proletěla do kuchyně, kde zažehla oheň. Požár naštěstí nikoho nezranil.

„Pachatel v neděli krátce před třetí hodinou vhodil láhev zřejmě s hořlavou látkou do zavřeného okna bytu ve vyvýšeném přízemí činžovního domu v bruntálské Dlouhé ulici,“ popisovala policejní mluvčí Pavla Tušková.

V bytě v té době spalo sedm lidí. „Rána vzbudila šestačtyřicetiletou ženu, která pět dětí i svého druha stihla varovat, a rychle dům opustili,“ líčila Tušková.

Při požáru, u něhož zasahovalo několik hasičských jednotek, nikdo neutrpěl zranění, ale škody napáchané na kuchyňské lince, lednici, stole a elektrických spotřebičích majitelé odhadli na šedesát tisíc korun.

Policisté ihned začali pátrat po viníkovi a pracují s několika vyšetřovacími verzemi. Jednou z nich je i rasově motivovaný útok. „Na místě policisté zajistili stopy a vzorky odeslali na rozbor,“ sdělila Tušková.

Před dvěma týdny v noci se stali terčem podobného útoku Romové z Moravského Berouna. Láhev se zapálenou hořlavinou tehdy narazila na okenní rám a do kuchyně v přízemí nedopadla. Útočník vhodil ještě jednu zápalnou láhev do chodby domu, v němž žije několik romských rodin.

„Zatím se ho nepodařilo dopadnout. Také v prvním případě vyšetřovatelé na místě odebrali stopy a odeslali je na expertizu. Budeme čekat na jejich odborné posouzení,“ sdělila Tušková.

U prvního napadení zatím policie nenarazila na nic, co by potvrzovalo verzi o rasově motivovaném pozadí činu.

Romové mají obavy. „První útok na nás působil spíše jako pokus o zastrašení, možná i klukovina. Když se však případ opakuje podruhé, je to už opravdu hodně vážné,“ reagoval na bruntálský případ Petr Hlaváč z Moravského Berouna, jenž žije v domě, kam pachatel vhodil zápalné láhve.

„Proti něčemu takovému se vůbec nemůžeme bránit. Jak? Zabednit okna? Policie by měla toho výtržníka co nejdříve dopadnout. Lidi začínají mít strach,“ poznamenal.

Po incidentu v Moravském Berouně místní spekulovali, zda nemůže jít o uličnictví mladých Romů. „Dokud však policie pachatele nechytí, můžeme se o příčinách napadení jen dohadovat,“ uzavřel Hlaváč.