„Policisté prověřují poznatky k oběma případům a žádný pachatel zatím nebyl obviněn,“ uvedla mluvčí policie Pavla Tušková.

„ Čekáme na výsledky expertiz z oboru chemie,“ dodala.

Nejprve se stali terčem nočního útoku zápalnými lahvemi Romové z Moravského Berouna. Láhev s hořlavinou tehdy narazila na okenní rám a do kuchyně v přízemí nedopadla. Útočník vhodil ještě jednu zápalnou láhev do chodby domu, v němž žije několik romských rodin.

„Vyšetřovatelé na místě odebrali stopy a odeslali je na expertizu,“ sdělila Tušková. Policie zatím nenarazila na nic, co by potvrzovalo verzi o rasově motivovaném pozadí činu.

O necelé dva týdny poté se nad ránem stala terčem podobného ataku rodina z Bruntálu. Tentokrát láhev proletěla oknem do kuchyně. Požár naštěstí nikoho nezranil. V bytě v té době spalo sedm lidí.

„Rána vzbudila šestačtyřicetiletou ženu, která pět dětí i svého druha stihla varovat, a rychle dům opustili,“ líčila tehdy Tušková. Škoda byla odhadnuta na šedesát tisíc korun.

Policisté nevyloučili, že oba případy mohou mít nějakou spojitost, ale stejně tak zatím není nic, co by ji prokazovalo. „Potvrzena souvislost mezi oběma případy zatím není,“ potvrdila Tušková.

Romové mají obavy.

„První útok na nás působil spíše jako pokus o zastrašení, možná i klukovina. Když se však případ opakuje podruhé, je to už opravdu hodně vážné,“ reagoval na bruntálský případ Petr Hlaváč z Moravského Berouna, jenž žije v domě, kam pachatel vhodil zápalné láhve.

„Proti něčemu takovému se vůbec nemůžeme bránit. Jak? Zabednit okna? Policie by měla toho výtržníka co nejdříve dopadnout. Lidi začínají mít strach,“ dodal.

SOUVISEJÍCÍ:

Romy ohrozil útok zápalnými lahvemi

Chtěli Romům zapálit byt skini nebo sami Romové?