Nepříjemný zážitek v podobě rozbitého okénka, vyloupeného automobilu a ukradených zavazadel, dokladů, elektroniky, oblečení nebo navigace zažijí na Olomoucku každoročně stovky řidičů. Škodu přes 100 tisíc korun při podobné krádeži utrpěl majitel vozidla škoda zaparkovaného na parkovišti v Mladči na Olomoucku.

„V pátek 11. května kolem půl druhé odpoledne vnikl do tohoto automobilu neznámý pachatel a odcizil z něj přenosný počítač, autonavigaci a videokameru. Majitel vozu navíc přišel o osobní doklady a finanční hotovost. Celkovou škodu vyčíslil na 102 tisíc korun," popsal jeden z případů mluvčí olomoucké policie Petr Čunderle.

Okradená Dana

Podobně špatnou zkušenost má také čtyřiatřicetiletá Dana, která zaparkovala automobil před jednou z olomouckých mateřských škol. Pod sedačkou spolujezdce nechala odloženou tašku s nákupem základních potravin a peněženkou.

„Byly v ní jen necelé dvě stovky a tak jsem si říkala, že nemá cenu ukládat takové drobnosti do kufru. K autu jsem se vrátila za necelých deset minut. Okénko bylo rozbité, zloděj ukradl i nákup. V peněžence byly veškeré doklady a platební karty. Zůstal mi jen mobil, který jsem měla v kapse," vzpomněla na několik týdnů starou krádež Olomoučanka.

To, že jí zloděj ukradl peníze a nákup by oželela, mnohem horší pro ni bylo vyřizování nových dokladů a rozbité okénko na autě. „Musela jsem zablokovat platební karty a vyřizovat novou občanku, řidičák i doklady k autu. Běhání po úřadech mě stálo dva dny dovolené a spoustu zbytečných nervů. Dnes už v autě nenechávám ani prázdnou igelitku, aby někoho zbytečně nelákala," poznamenala Dana.

Kde se nejvíc krade?

Podobných případů řešili za první čtyři měsíce letošního roku olomoučtí policisté už 250. Celková hodnota ukradených věcí přesáhla 5,1 milionu korun. V loňském roce se policie na Olomoucku zabývala 865 krádežemi z vozidel, zmizely z nich věci za téměř 16 milionů korun.

„Nejčastěji k těmto krádežím dochází na místech, kde je velmi nízký pohyb osob – například v nočních hodinách ve špatně osvětlených uličkách nebo naopak na přeplněných parkovištích u hypermarketů a obchodních centrech. Tam však nejsou parkovací místa monitorována kamerovými systémy. Objasněnost krádeží je také z těchto důvodů velmi nízká, pohybuje se jen kolem deseti procent z celkového počtu případů," sdělil Čunderle.

Preventivní akce

Olomoučtí policisté proto pravidelně pořádají preventivní akce, kdy motoristy před krádežemi cenností z jejich vozů varují. Opakovaně procházejí například velká parkoviště u obchodních center a hypermarketů nebo také třídu 17. listopadu, kde parkují desítky řidičů.

„Mnozí z těch, které oslovíme už mají s vykradeným vozidlem zkušenost a dávají si pozor. Naopak jiní tvrdí, že se jim to stát nemůže. Když je náhodně kontaktujeme třeba za půl roku, přiznají, že i jejich auto mezitím někdo vykradl. Jedinou obranou je nenechávat ve voze žádné cennosti, osobní doklady, mobilní telefony či notebooky. Zloděje často naláká i pouhý držák na navigaci nebo prázdný batoh odložený na sedačce auta," poznamenal Čunderle. Doporučuje také zatahovat roletku zavazadlového prostoru, aby do něj nebylo z ulice vidět a nenechávat ve sluneční cloně pohromadě doklady od vozidla, což spousta řidičů stále dělá.

Počet krádeží z automobilů na Olomoucku

Rok                  2010         2011         20­12(leden-duben)

Počet krádeží       728          865            250

Celková škoda    *14,7 mil   *­15,8 mil     *5,1 m­il