Zopakovali, že to byli oni, kdo výslovně žádal, aby dohlédla na řádnou hygienu prvňáků.

Zároveň ostře kritizovali školu, že měli kusé nebo vůbec žádné informace o tom, co „strašného" se v Ostružné stalo.

Fabianová s vyhazovem a nařčením ze strany ředitele nesouhlasí, a proto se obrátila na soud, kde se domáhá zrušení výpovědi.

„Až tady u soudu jsem dozvěděl, co se vlastně stalo," vypověděl Josef Mük, jehož oba synové byly na škole v přírodě a na chování Vandy Fabianové si doma nijak nestěžovali.

Naopak, Jeho prvňáček, o které se učitelka starala, přijel nadšený.

„Byl spokojený, vysmátý, až do určitého dne, kdy se dozvěděl, že pan ředitel chce paní učitelku vyhodit. Byl z toho smutný. Do té doby jsme nic nevěděli. A ani poté jsme neslyšeli nic konkrétního, jen to, že co se stalo, je to velice závažné a na trestní stíhání," vzpomínal otec.

ROZHOVOR: Postupoval bych stejně, trvá na svém ředitel Vachutka

"Nevhodné chování ke kolegyním"

Škola vytkla Fabianové, že se na horách zavírala s chlapci v umývárně, kde se věnovala zejména hygieně v oblasti genitálií a po prvňácích chtěla, ať si přetahují předkožku penisu.

Ve výpovědi, kterou kantorka dostala, vytýkala také to, že měla zanedbat podání léku nemocným dětem a nevhodně se chovat ke kolegyním.

„Když jsem se ptal syna, jak probíhala hygiena, popsal, že paní učitelka štelovala vodu a řekla, ať si umyji zadek a pinďoura," popisoval v soudní síni Josef Mük.

ČTĚTE TAKÉ: Voda zaplavila silnici v Olomouci-Holici. Auta neprojedou

Učitelky si podávaly ruce a objímaly se

Drahomíra Švecová, která měla na škole v přírodě dceru a syna, potvrdila, že rodiče výslovně žádali, aby Fabianová, která byla v Ostružné nejen jako pedagog, ale i v roli zdravotníka, kontrolovala večerní hygienu a klíšťata, protože děti celý den běhaly v přírodě.

„Při návratu jsem čekala na děti u autobusu a ptala se učitelů, jestli bylo vše v pořádku. Ujišťovali, že děti jsou nadšené, plné zážitků a že nám vše povykládají. Učitelky si podávaly ruce a objímaly se," vzpomínala v soudní síni Švecová.

„Když jsem toto slyšela a viděla, nenapadlo by mě, že se mohlo něco stát," kroutila hlavou.

Její Tomáš skutečně neskrýval nadšení.

„Byl moc spokojený a vyprávěl, jak dělali výlety a měli soutěže, že vyráběli lektvary. Prosil, jestli by příští rok nemohl jet znovu," tlumočila nadšení dnes už druháka.

„Ne, syn si nestěžoval. K hygieně řekl, že mu paní učitelka pomohla nachystat vodu, umyla záda, ruce a nohy. Intimní partie si myl sám," sdělila matka.

ČTĚTE TAKÉ: Protest v ulicích: Chceme MHD zdarma, Olomouc se dusí!

Kontrolovat předkožku odmítla

Podle Vachutky upozornily na nevhodné chování Fabianové její kolegyně.

V soudní síni uvedl, že byly zděšeny tím, co po nich v rámci hygieny požadovala.

"Ptala se (Fabianová) kolegyně, jestli zkontrolovala, zda si chlapci přetahovali předkožku. Požádala ji, aby to provedla. Ta odmítla, že toto kontrolovat nebude," popisoval ředitel reakci jedné z kantorek, která upozornila na problém. Učitelka má doma tři dcery.

Vachutka poukazoval na to, že nebyl důvod, aby se Fabianová s chlapci jednotlivě zavírala do koupelny.

„Bylo teplo a dveře mohli zůstat otevřené. Nenachladili by se," uvedl.

VIDEO: Voda z polí vyplavila autosalon na okraji Olomouce

Do Tršic se chce vrátit

Fabianová zopakovala, že nepochybila a k prvňákům přistupovala jako ke svému stejně starému synovi. Ráda by se do Tršic vrátila.

Hlavně kvůli dětem a jejím rodičům, protože ti za ní denně dojíždějí do sousedních Doloplaz, kde škola poskytla kantorce 14 dětem zázemí.

„Celý proces se protahuje. Je to velmi únavné, jistě i pro rodiče, kteří chodí na každé jednání. Ale musíme počkat, jak se k tomu postaví soud," uvedla.

Učitelka odmítla útok Vachutky, že byla k dětem mírná a proto, je tak populární.

„Učím malé děti a pěkná známka může být pro děti motivační. Není možné je v první třídě srážet v rozletu," dodala poté, co soudkyně odročila jednání na 14.března, kdy budou vyslechnuti další svědci.

SOUVISEJÍCÍ:

Učitelka vyhozená kvůli mytí s žáky: Vinna, než jsem mohla něco říct

Hygiena genitálií na škole v přírodě? V pořádku, potvrdila dětská lékařka