Dvojice vařičů měla na chatě vyrobit dohromady téměř sedmdesát gramů pervitinu. Kromě poskytování prostoru měl obžalovaný, který je uživatelem pervitinu, sám prodávat a v některých případech i rozdávat drogy.

Obžalovaný byl odsouzen na tři roky s čtyřletým podmíněným odkladem, bude pod dohledem probačního úředníka, musí se léčit ze své závislosti a pravidelně docházet na testy, zda neužívá drogy.

Státní zástupkyně se proti rozsudku na místě odvolala obhajoba si ponechala čas na rozmyšlenou.

„S rozsudkem jsme spokojeni. Kdyby se státní zástupkyně neodvolala, tak bychom se také vzdali práva na odvolání,“ uvedl obhájce Milan Popelka.

„Takto jsme si ponechali formální lhůtu,“ dodal advokát s tím, že celou věc bude stejně znovu řešit krajský soud.

Drogová anabáze mladíka začala v roce 2008, kdy se po návratu z Irska, kde podle vlastních slov pracoval u koní, rozešel se svou přítelkyní. Začal brát pervitin, a aby na něj měl peníze, začal jej také prodávat. Šlo však o dealera, který většinu drog rozdal.

„Nechtěl jsem na pervitinu vydělat,“ argumentoval obžalovaný u soudu.

To u soudu potvrdila i mladá dívka, který si od něj drogy brala.

„Neměla jsem peníze, tak jsme se domlouvali, že mu zaplatím, až budu mít,“ řekla v úterý u soudu.

Za chatu platili pervitinem

Závažnějším porušením zákona podle soudu bylo to, že vyučený malíř poskytoval chatu své matky v Dolanech, kde v té době bydlel, dvojici mužů, co pervitin vařili ve velkém.

Podle obžaloby chatu poskytl v několika desítkách případů a oba muži tam vyrobili téměř sedmdesát gramů pervitinu.

„Za poskytnutí chaty jsem peníze nedostával. Za každý den jsem od nich dostal tak třetinu toho, co uvařili. Dostával jsem to v psaníčkách, nevážil jsem to, ale mohlo toho být tak kolem jednoho gramu,“ sdělil soudu stíhaný muž.

Oba vařiči, kteří jsou stíhaní za výrobu drog a jsou ve vazbě, v úterý přišli k soudu jako svědci. Muž s přezdívkou Espa i druhý mladík však odmítli vypovídat.

Odsouzený se ke svým činům, až na některé nepodstatné detaily plně doznal.

„Velmi lituji toho, co jsem udělal.Vím, že je to špatné. Na drogy už nikdy nešáhnu,“ řekl u soudu.

Státní zástupkyně žádala tři roky "natvrdo"

Státní zástupkyně pro něj požadovala trest za nedovolenou výrobu a nakládání s psychotropními látkami a jedy ve výši tři roky. Obhajoba na druhou stranu navrhovala podmínku a léčbu.

Soudní senát se v rozsudku přiklonil k obhajobě a odsoudil mladíka k tříletému trestu s čtyřletou podmínkou. Dále nařídil dohled probačního úředníka a nařídil, aby se muž léčil ze své závislosti.

„V zájmu společnosti je výhodnější režim podmíněného trestu,“ řekl při odůvodnění rozsudku soudce Aleš Vašků.

„Visící Damoklův meč v podobě dvou a půl let a půlroční zkušenost s kriminálem v podobě vazby jsou dostačující hrozbou,“ dodal soudce.

Státní zástupkyně s rozsudkem nesouhlasila a na místě se odvolala. Případ tak bude řešit krajský soud.