Duba tak v pátek mohl po osmi měsících vazby odejít domů a výrazná úleva byla na jeho tváři jasně patrná. Duba je jen malým dílkem velké sítě výrobců a dealerů pervitinu. Hlavního obžalovaného soud teprve čeká.

Olomoucká pobočka ostravského krajského soudu v pátek odsoudila Jiřího Dubu z Olomouce za napomáhání k nedovolené výrobě a distribuci psychotropních látek a jedů k dvacetiměsíčnímu vězení s tříletým podmíněným odkladem. Zrušila tak o něco málo přísnější trest, který na konci května vynesl okresní soud. Jelikož odsouzenému hrozilo až deset let vězení, byl s rozsudkem spokojený. Duba, který byl od listopadu loňského roku ve vazbě, tak mohl od soudu odejít domů.

Kromě půjčování chaty k výrobě pervitinu mu prokurátorka dávala za vinu také distribuci pervitinu. Tu se však nepodařilo řádně prokázat.

Hlava dealerůteprve čeká na holení

Dubův soud je první v řadě dalších obžalob a stíhání. Další jeho kumpán, jenž je známý pod přezdívkou Espa, byl v polovině července dosud nepravomocně odsouzen k velmi podobnému trestu s podmíněným odkladem. Hlavou celé sítě výrobců a distributorů pervitinu je jiný muž, který mimo jiné odmítl v Dubově případu vypovídat. Ten na soud teprve čeká ve vazbě. V jeho případě jde o skutečně propracovanou síť dealerů a celá věc se tak nebude projednávat u okresního ale přímo na krajském soudu.

Dubův osobní postoj k soudu si prošel zajímavým vývojem. Nejprve odmítal vypovídat. Pak však změnil obhájce a ke svým činům se přiznal. „Jsem si vědom toho, co jsem provedl. Za těch osm měsíců ve vazbě jsem si vše uvědomil,“ řekl v pátek Duba u soudu. „Obžalovaný také projevil ochotu vypovídat v oněch dalších případech,“ připomněl u soudu obhájce Milan Popelka jednu z polehčujících okolností.

Duba už dříve u soudu uvedl, že se k pervitinu uchýlil, protože se s ním rozešla přítelkyně. „Drogy jsem rozdával, neprodával. Nechtěl jsem na něm vydělat. Maximálně mi dávali na benzín a tak podobně,“ uvedl v květnu Duba u soudu. Páteční rozsudek je pro něj první zápis v trestním rejstříku.

Proti rozsudku se nelze odvolat. Existuje pouze možnost mimořádného opravného prostředku. Toto dovolání se předkládá vrchnímu soudu.