Detektivové z protikorupční policie podle mluvčího Útvaru Jaroslava Ibeheje prováděli na ministerstvu pro místní rozvoj úkony trestního řízení. To potvrdila také ministryně Karla Šlechtová. „Zajímali se o zakázku na monitorovací systém MS2014+, který by měl evidovat všechny evropské dotace v období 2014 až 2020," sdělila ministryně.

Tesco SW: Je to absurdní

Zakázku za více než miliardu korun získala olomoucká firma Tesco SW a společnost Datasys. Ministerstvo pro místní rozvoj v minulosti čelilo kritice kvůli předchozímu systému MSC2007+, který kvůli porušení zákona odmítla Evropská komise proplatit. Stamiliony tak šly ze státní pokladny.
Firma Tesco SW vystavila ministerstvu v letech 2011 až 2013 faktury na 345 milionů korun.

To, že by byla zakázka na monitorovací systém předražená však vedení společnosti odmítá.

„Je absurdní hovořit o předražené zakázce, protože jsme ji získali ve veřejném výběrovém řízení, kterého se zúčastnilo dalších šest firem či uskupení. Nabídli jsme nejnižší cenu, druhá nabídka v pořadí byla o 20 milionů korun dražší. Další nabídka byla dražší o stovky milionů," uvedl mluvčí firmy Tomáš Jelínek s tím, že se jedná o agendu, která je průběžně auditovaná českými a evropskými orgány.

Dlouhodobě a vstřícně spolupracujeme

Kauza údajně předražených zakázek se řešila už koncem září 2014, kdy protikorupční policie zabavovala počítače a další důkazy na mnoha místech po celé republice. Detektivové si loni na podzim přišli pro důkazy například na olomouckou nebo přerovskou radnici. Zasahovali také v olomoucké firmě Tesco SW.

„Dlouhodobě a vstřícně spolupracujeme s policií na prošetřování zakázek na ministerstvu pro místní rozvoj, protože to vnímáme jako svou povinnost dodavatele systémů státní zprávy. Policii také průběžně předáváme elektronickou dokumentaci k projektům podle jednotlivých požadavků," dodal Tomáš Jelínek. 

SOUVISEJÍCÍ: Zásah v Olomouci má ovlivnit volby? Nebereme v potaz termíny, říká žalobce