Kriminalisté dopadli dva muže ve věku 27 a 37 let, kterým za nedovolenou výrobu drog hrozí až 12 let vězení. Co do kvality drogy i množství zajištěných rostlin se jedná o nadstandardní případ, řekl dnes novinářům náměstek ředitele pro Skupinu kriminální policie a vyšetřování Karel Kadlec.

Muži z Prostějovska jsou oba ve vazbě. Starší z mužů byl profesí zahradník, svého mladšího kolegu zaměstnával.

„Motivem trestné činnosti byl nedostatek finančních prostředků. Zadržení nebyli v minulosti nikdy stíháni,“ doplnil Kadlec.

V plumlovské kotelně a bývalé přerovské vodárně

Muži drogu pěstovali v bývalé kotelně na okraji Plumlova na Prostějovsku a bývalé vodárně v zahrádkářské kolonii u Přerova.

Policisté na případu pracovali několik měsíců. Doplnili, že pěstírny byly velmi dobře vybavené zařízením za řádově statisíce korun.

Propracovaný systém pěstování

„Celý systém byl velmi propracovaný, až detailně. Byl elektronicky hlídaný, aby sepnulo osvětlení, závlahová technika a podobně. Snahou bylo, aby do pěstíren nemuseli tak často docházet. Navštěvovali je ve zhruba čtrnáctidenních intervalech,“ doplnil Kadlec.

Rovněž kvalita vypěstovaných rostlin je dle policistů velmi vysoká.

Elektřinu odebírali muži nelegálně.

„Domníváme se, že pěstírny fungovaly zhruba půl roku. Myslíme si ale, že zabavené rostliny pocházely z první várky úrody. Žádné produkty se tak patrně na černý trh nedostaly,“ uvedl vedoucí odboru obecné kriminality Tomáš Adam.

Kriminalisté nevylučují ani stíhání dalších osob. V souvislosti s případem provedli pět domovních prohlídek, prohlídky dalších skladů a nebytových prostor a také osobních aut. Povolána byla i zásahová jednotka.

V letošním roce se podle Adama jedná o první podobný případ. Loni policisté v kraji odhalili nelegální pěstírny v Olomouci, Lipníku nad Bečvou a v Zábřehu.

SOUVISEJÍCÍ: Akční thriller v Plumlově! Komando obklíčilo kotelnu, zřejmě kvůli drogám