Za vydírání a nedovolené ozbrojování potrestal Krajský soud v Brně v prosinci loňského roku Květoslava Müllera šesti lety a šesti měsíci vězení.

Muž se proti rozsudku neodvolal, odvolání si však podala státní zástupkyně.

U Vrchního soudu v Olomouci to zdůvodnila tím, že brněnský Krajský soud v Brně jednání obžalovaného nevyhodnotil jako pokus o vraždu.

„Obžalovaný se na přitom na trestný čin připravoval, speciálně upravil hlaveň střelné zbraně a nadřízeného chtěl usmrtit. Řekl to i před fakturantkou, kterou tehdy vydíral. Snažil se jí také zabránit v tom, aby to oznámila na policii. Jeho jednání by mělo být posouzeno jako pokus o vraždu, trest by měl být uložen okolo deseti let," navrhovala státní zástupkyně Jarmila Večeřová.

Obhájce Květoslava Müllera trval na zamítnutí odvolání s tím, že se o pokus o vraždu nejednalo.

Bývalý prostějovský hrobník, kterého do soudní síně přivedla z vazby eskorta, tvrdil, že vedoucího tehdy zavraždit nechtěl.

„Nechtěl jsem to udělat a ani bych to nedokázal. Šlo mi jen o to, abych mohl dál chodit do práce a dělat hrobníka," hájil se osmapadesátile­tý muž.

Byl to podivín, ale nechtěl zabíjet

Vrchní soud se s názorem obhajoby ztotožnil a odvolání státní zástupkyně zamítl.

Předseda senátu Jaroslav Holubec to zdůvodnil tím, že obžalovaný neměl v úmyslu vedoucího hřbitova zabít.

„Byl to podivín, měl uzavřenou povahu. Kolegům i nadřízenému často vyhrožoval, že je usmrtí. Kritického dne měl sice u sebe zbraň, ale tu si pořídil už o rok dříve. Na flobertce upravil hlaveň a použil výrazně razantnější střelivo. Nedělal to ale proto, aby vedoucího zastřelil. Nelze ani nijak dovodit, že to tehdy opravdu chtěl udělat," vysvětlil předseda senátu.

Nezpochybnil přitom, že obžalovaný způsobil ohrožováním a vydíráním fakturantce těžkou újmu na zdraví v podobě posttraumatické stresové poruchy.

„Tomu, co udělal, odpovídá právní kvalifikace i uložený trest, do rozsudku není nutné zasahovat," dodal Jaroslav Holubec a verdikt Krajského soudu v Brně potvrdil.

Propuštění kvůli absencím

Osmapadesátiletý Květoslav Miller měl před rokem na hřbitově v Prostějově se střelnou zbraní v ruce ohrožovat fakturantku.

Přinutil ji odejít k němu do bytu, později také do hospody, ze které se ženě podařilo utéci.

Na policisty se obrátila až o den později, muži zákona pak bývalého prostějovského hrobníka zadrželi.

Muž měl na svého nadřízeného spadeno kvůli tomu, že s ním rozvázal pracovní poměr.

Ze zaměstnání ho měli propustit kvůli několika absencím, on se s tím však nehodlal smířit a zřejmě chtěl vedoucího přesvědčit, aby ho vzal zpět.