Tohoto muže neznám, nikdy jsem ho neviděl. Vadí mi, že mi tyká, když se vůbec neznáme. Z naší likérky nikdy žádný alkohol neodebral, není našim zákazníkem.

Tak o obžalovaném Luďku V., který měl v prodejně smíšeného zboží v olomouckém Zenitu, prodávat vodku a rum s vysokým obsahem metanolu, v úterý u Krajského soudu v Olomouci hovořil jednatel olomoucké likérky U Kapličky Vladimír Holibka.

Obžalovaný přitom tvrdí, že se dobře znají, spolupracovali a tykali si.

Dvaačtyřicetiletý podnikatel Luděk V., který měl ve smíšeném zboží v Zenitu prodávat rum a vodku s vysokým obsahem metanolu, se u soudu od začátku hlavního líčení hájí tím, že tento alkohol nakupoval výhradně od jednatele likérky U Kapličky Vladimíra Holibky.

Tvrdí, že to byl jeho dobrý známý a kromě levného alkoholu mu jako lékař nabídl další protislužby v podobě výrazné slevy v lékárně na veškerý nabízený sortiment a snažil se tak ekonomicky pomoci jeho početné rodině.

Vadí mi, že mi tyká. Vůbec se neznáme

O to více byl pak obžalovaný Luděk V. zaskočený tím, že ho jednatel slavonínské likérky Vladimír Holibka v soudní síni nepoznával.

„Vůbec toho muže neznám, nikdy jsem ho neviděl. Nikdy od nás alkohol nebral, není v naší evidenci. Nikdy jsem mu nevystavil žádnou fakturu na odběr alkoholu. Nikdy jsem mu domů nepřivezl neznačený a nekolkovaný rum či vodku," řekl Vladimír Holibka a obžalovaného tím velmi zaskočil.

„Mirku, nelži, vždyť se dobře známe. Nekolkovaný alkohol jsi mi vozil až domů. Přesně si pamatuji deku, kterou jsi bedny vždycky přikryl, aby nebyly vidět. Jezdil jsi ke mně v bílých lékařských botách rovnou z ordinace. Každý měsíc jsi mi dodával nejmíň čtyři bedny rumu a vodky bez kolků a etiket," připomínal obžalovaný jednateli likérky údajné obchody s nezdaněným alkoholem.

Ten ale všechna tvrzení obžalovaného znovu odmítl.

„Nic z toho, co obžalovaný říká, není pravda. Vadí mi, že mi celou dobu tyká, když se vůbec neznáme. Policie byla v naší likérce na kontrole a nic nezjistila, všechno jsme měli v pořádku," řekl Vladimír Holibka s tím, že se ho obžalovaný snaží zařadit mezi pokoutné prodejce neznačeného alkoholu.

Listopad 2012. V této prodejně smíšeného zboží v budově Zenitu v Nedvědově ulici se prodával neznačený a nekolkovaný alkohol s obsahem metanolu.

Listopad 2012. V této prodejně smíšeného zboží v budově Zenitu v Nedvědově ulici se prodával neznačený a nekolkovaný alkohol s obsahem metanolu. Autor: DENÍK/Magda Vránová

Štědrý dárce věnoval 300 litrů rumu a vodky

U soudu v úterý vypovídal rovněž jeho příbuzný Lukáš Holibka.

Také on měl, podle tvrzení obžalovaného, do smíšeného zboží v Zenitu dávat nekolkovaný a neznačený alkohol. Mladík to u soudu potvrdil.

„Dovezl jsem obžalovanému ty bedny až domů. Nebyl to ale alkohol ze slavonínské likérky, darovali mi ho Vietnamci ve Šternberku. Další nekolkovaný rum a vodku mi věnoval jednatel likérky z Bystřice pod Hostýnem. Popíjel jsem s bezdomovci před parkem v Bruntále. Najednou tam zastavilo auto a ten jednatel mi daroval 300 litrů rumu, vodky a ´meruňky´," překvapil senát tvrzením o štědrých dárcích alkoholu Lukáš Holibka.

Popisoval také, jaké práce vykonával pro svého příbuzného Vladimíra Holibku v jeho slavonínské likérce.

„Alkoholické nápoje jsem tam nemíchal. Pravidelně jsem objížděl hospody a sbíral prázdné lahve od alkoholu. Vozil jsem je do likérky, čistil a odstraňoval původní etikety. Do těchto lahví se pak u nás plnil alkohol. Staré prázdné lahve nám do likérky nosili i další lidé, ty jsem také čistil. Dělal jsem tam i zednické a malířské práce," vzpomínal Lukáš Holibka.

Později připomněl, že ho jednou při převozu nezdaněného a neznačeného alkoholu zastavili celníci. Alkohol mu podle jeho slov zabavili a dali mu pokutu.

„U Okresního soudu v Olomouci jsem pak dostal podmínku.Vezl jsem tehdy dvacet beden alkoholu, nic z toho nemělo kolek. Prodávat jsem to nechtěl, někde bych to zadarmo rozdal nebo sám vypil. Piju hodně a denně," poznamenal mladík s tím, že se snaží závislosti na alkoholu zbavit.

Kvůli faktuře mi oholili vlasy

Také jeho výpověď obžalovaného velmi překvapila.

„Lže, za alkohol jsem mu platil, rozhodně mi nic zadarmo nevozil. Lukáš byl doslova poskokem Vladimíra Holibky, pracuje pro něj. Kdysi jsem po něm chtěl fakturu za odebraný alkohol. Lukáš mi ji nakonec vystavil. Pak mu kvůli tomu někdo za trest rozbil brýle a oholil vlasy," řekl Luděk V.

Na to Lukáš Holibka reagoval tvrzením, že pravdu naopak neříká obžalovaný a stále dokola opakoval, že neznačený alkohol rozhodně nepocházel ze slavonínské likérky.

Hlavní líčení bude u Krajského soudu v Olomouci pokračovat začátkem července, kdy soud vyslechne další svědky.

Prodavačce hrozí 9 let vězení

Dvaačtyřicetilému podnikateli Luďku V. hrozí za ohrožování zdraví závadnými potravinami a jinými předměty až dvanáct let vězení.

Před soudem stojí také prodavačka, ta však odmítá vypovídat. Ženě hrozí za ohrožování zdraví závadnými potravinami až deset let za mřížemi.

Oba měli alkohol prodávat ve smíšeném zboží v Zenitu a to i v době prohibice.

Dva lidé koncem října a v polovině listopadu 2012 přes veškerou poskytnutou odbornou lékařskou péči po konzumaci závadného alkoholu zemřeli.

Bezprostřední příčinou smrti byl těžký otok mozku při akutní otravě metanolem.

Neznačený rum a vodka obsahovaly nejméně 30 gramů metanolu na litr, což mnohonásobně převyšuje maximální povolený obsah v lihovinách.