Právě proto nový zákon o odpadech zakazuje od 1. ledna provozovatelům sběren vykupovat od lidí určitý typ kovových odpadů, například dopravní značky či kanalizační poklopy a kanály.

„Jedná se o strojní zařízení, prospěšná zařízení a umělecká díla či pietní nebo bohoslužebné předměty nebo jejich části,“ vyjmenovala Zuzana Ochmanová, vedoucí oddělení Ochrany životního prostředí Olomouckého kraje.

Tyto věci mohou do sběren vozit pouze právnické osoby (tedy firmy, pozn. red.) nebo obce. Pracovníci sběren pak musí vést o výkupu přísnou evidenci.

„Kromě běžných dat musejí ještě zaznamenat hodinu vykoupení nebo stručný popis věci, aby byla možná dostatečná identifikace. Tyto předměty nebo jejich části nesmějí po osmačtyřicet hodin od jejich odebrání nebo vykoupení rozebírat, pozměňovat či dát dalším osobám,“ vysvětlila Ochmanová.

Zpřísněná pravidla si vynutily hlavně časté krádeže hodnotných věcí z kovových materiálů.

„Mizí třeba poklopy ke kanálům nebo mřížky. Ročně se tak ztratí zhruba dvě stě tisíc věcí tohoto typu. Týká se to i části veřejného osvětlení – je to okolo sta tisíc kusů každý rok,“ řekl Jiří Fryc, provozní náměstek olomouckých technických služeb.

Tvrdí, že to jsou neuhlídatelné a neprokazatelné předměty. „Řešíme to pomocí mobilních kamer, spolupracujeme s policií, ale i přes všechna naše opatření krádeže neustávají,“ dodal náměstek Fryc.

Potvrzují to i policisté. „Třeba na Šumpersku představují krádeže kovů poměrně častý druh majetkové trestné činnosti,“ uvedl mluvčí šumperské policie Miloslav Svatoň.

Policie proto zpřísnění vítá. „Je to další krok k tomu, aby sběrny nevykupovaly zcizené věci,“ řekla mluvčí olomoucké policie Jitka Dolejšová. „Ovšem zda nový zákon znesnadní pachatelům prodej kradených kovů, ukáže teprve čas,“ dodává Svatoň.

Majitelé a provozovatelé sběrných surovin říkají, že pro ně se toho moc nezmění. „Platilo to už dřív. Teď jsou zásady jen tvrdší, ale my jsme je dodržovali i předtím,“ sdělila Helena Šefrová, vedoucí sběrných surovin Hopr Trade CZ.

Souhlasí s ní i Michal Dostál ze sběrny Kalorie. „Poklopy nebo značky jsme nevykupovali. Každého poctivého se tato nová a přísnější pravidla nedotknou,“ uvedl Dostál.