Policistům se zatím podařilo objasnit přibližně třetinu nahlášených loupeží.

K poslednímu loupežnému přepadení došlo v sobotu odpoledne v olomouckých Čechových sadech.

Dvaadvacetiletého mladíka tam obstoupili čtyři muži. Jeden z nich mu na krk přiložil vystřelovací nůž a pod pohrůžkou zabití po něm požadoval peníze. Další útočník mu z kapsy vytáhl peněženku s 800 korunami. Pak se dali na útěk a po zhruba třiceti metrech prázdnou peněženku odhodili.

Mladíka během přepadení naštěstí nezranili. Za trestný čin loupeže pachatelům hrozí trest od dvou do deseti let vězení. Policie po nich už od víkendu pátrá.

Podobných případů se v Olomouci stane několik do měsíce. V období od ledna do konce října letošního roku se policisté zabývali už 66 loupežemi.

Ve 33 procentech případů se podařilo pachatele dopadnout, jen necelou pětinu loupeží letos spáchali recidivisté.

Většinou se tohoto trestného činu dopouštějí lidé, kteří se náhle ocitnou se finanční tísni.

„Stává se, že je oběť překvapí voláním o pomoc nebo se při přepadení aktivně brání. Pachatelé pak často utečou, aniž by použili násilí nebo cokoliv ukradli. Přesto však po dopadení skončí před soudem. Policisté podle skutkové podstaty trestného činu vyhodnotí, zda se pachatel dopustil loupežného přepadení, ublížení na zdraví, vyhrožování, vydírání, krádeže nebo jiného trestného činu,“ sdělila olomoucká policejní mluvčí Marta Vlachová.

Policisté doporučují vyhýbat se tmavým uličkám, parkům, osamělým místům a skupinkám osob, které se vracejí z barů a restaurací.

„Pokud už máte pocit, že vás někdo sleduje, vejděte do nejbližšího obchodu či baru, zazvoňte u vchodu do domu či do bytu nebo spěchejte na místo, kde je větší počet lidí. Vždy je nutné vyhodnotit situaci, zda jsme ještě schopni se útočníkům ubránit. K přepadením většinou dochází na odlehlých místech, kde napadenému nemá kdo pomoci. Svědci obvykle anonymně zavolají na linku 158,“ dodala Vlachová.

Právě rychlost nahlášení trestných činů policistům pomáhá v dopadení pachatelů. Pokud mají přesný popis útočníka a informace o tom, kterým směrem utekl, je mnohem vyšší pravděpodobnost, že ho za pomoci služebního psa záhy dopadnou.

Obětem pomáhá Bílý kruh

Obětem loupeží a přepadení v Olomouci nabízejí psychologickou a právní pomoc pracovníci Bílého kruhu bezpečí.

„Člověk se z podobně traumatického zážitku jen velmi těžko vzpamatovává. I když neutrpí tělesné zranění, tak na psychice zůstanou rány vždycky. Neřešené psychické problémy mohou časem vyústit až ve stavy, kdy napadení mají strach z ostatních lidí a bojí se i ve dne vyjít na ulici,“ řekl jednatel olomoucké regionální pobočky Drahomír Ševčík.

Bílý kruh bezpečí také motivuje občany k tomu, aby loupeže a přepadení nahlásili na policii.

„S naším právníkem je předem informujeme o tom, jak bude probíhat jednání na policii a na soudech, aby na to byli připraveni. Ve většině závažných případů je pachatel dopaden a odsouzen a právě to bývá největší satisfakcí pro jeho oběť,“ poznamenal Ševčík.

Bílý kruh bezpečí v Olomouci sídlí ve Švermově ulici 1, telefonní číslo je 585 423 857, zájemci mohou využít i e-mail bkb.olomouc@bkb.cz.

Magda Vránová