"První údajné loupežné přepadení taxikářky, která vezla osmadvacetiletého muže z Olomouce do Prostějova, se stalo v pátek 20. srpna. Muž nastoupil do taxíku u hlavního vlakového nádraží a nechal se dovézt do Prostějova," informovala policejní mluvčí Miluše Zajícová.

Mladík vystoupil před jedním z domů a požádal ženu o dva tisíce korun, které údajně potřeboval pro kamaráda s tím, že jí je vrátí a navíc by si mohla přilepšit a mít z toho nějaký zisk.

Taxikářka mu, bez jakýchkoli výhružek z jeho strany, peníze dobrovolně půjčila.

"Po nějaké době se muž vrátil s tím, že kšeft se nekoná a žádné peníze, ani ty, které mu půjčila, pro ni nemá. Vzhledem k tomu, že se jednalo o peníze z tržby, které musela předat na firmě provozující taxi službu a neměla žádnou jinou hotovost, tak si loupežné přepadení vymyslela a zavolala policii," doplnila Zajícová. 

Policistům ovšem řidička taxislužby vylíčila smyšlený příběh, ve kterém ji měl tento zákazník ohrožovat nožem a jeho údajní kumpáni ji měli obrat o veškerou hotovost.

"Mám rozjetý kšeft"

Druhé přepadení se mělo konat o deset dní později. Na stejném místě naložila do taxíku shodou okolností stejného muže jiná taxikářka. Tentokrát chtěl odvézt do Vrbátek.

"Stejně jako v prvním případě byl velmi mluvný a mladé ženě řekl, že má rozjetý kšeft a zda by se na něm nechtěla finančně podílet a vydělat si nějaké peníze. Taxikářka se nechala do jeho hry zatáhnout a z tržby mu dala tisíc sto plus tři sta korun, které jí dal za cestu," popisovala policejní mluvčí.

V průběhu cesty muž změnil cílovou stanici a místo do Vrbátek jeli do Prostějova.

Mladík na Husově náměstí vystoupil a odešel. Po pár minutách k autu přišla žena, která taxikářce řekla, aby jela ke kostelu do Vrbátek.

"V ten okamžik jí svitlo, že byla s největší pravděpodobností obelhána. Nicméně do Vrbátek odjela, kdyby tam na ni náhodou muž čekal a chtěl jí peníze dát. Ale dle správného předpokladu se nic takového nekonalo a do zmíněné obce jela zbytečně," líčila Zajícová.

"Protože o peníze přišla, tak si stejně, jako její předchůdkyně vymyslela loupežné přepadení a oznámila ho na policii," doplnila.

Výřečného mladíka policisté vypátrali.

"V obou případech jsme dotyčného zákazníka ustanovili a ten k oběma událostem podal vysvětlení, že se chtěl svézt zadarmo a získat nějakou tu korunu pro své potřeby, ale ani v jednom případě nepoužil násilí nebo jím nevyhrožoval," uvedla mluvčí.

Podobnost náhodná

Shodou okolností je podobnost obou případů zcela náhodná.

Olomoucké taxikářky, každá od jiné společnosti, vezli jednoho a toho samého zákazníka a obě si přepadení vymyslely z důvodu, že je obalamutil a obral o peníze.

"Důvodem jejich jednání byla jejich aktuální finanční situace. Nasadili jsme do prověřování událostí veškeré úsilí a všechny dostupné prostředky, abychom v co nejkratší době dopadli nebezpečného pachatele, který neváhal použít násilí, aby dosáhl svého, především získat finanční hotovost," krčila bezmocně rameny Miluše Zajícová.

"Veškerá policejní práce, která s tím souvisela, byla zcela zbytečná. Vynaložený čas na objasnění případů mohl být využitý daleko smysluplnějším způsobem při odhalování a šetření jiné závažné trestné činnosti."

Peníze předaly dobrovolně

Vzhledem k tomu, že ženy předaly peníze dobrovolně a bez známek jakéhokoliv nátlaku či výhružky týkající se újmy na jejich zdraví, nejedná se o trestnou činnost.

"Jednání obou oznamovatelek budeme nadále posuzovat a budeme se jím zabývat, zda tímto smyšleným oznámením nenaplnily znaky trestného činu nebo přestupku," uzavřela Miluše Zajícová.