Podle obžaloby měli oba muži v březnu 2011 přepadnout podnikatele z Bohuňovic v garáži jeho rodinného domu.

„S kuklami na hlavách a pod pohrůžkou použití střelné zbraně ho donutili lehnout si na zem. Žádali po něm peníze, mluvili na něj rusky. Muže spoutali na rukou a nohou a z jeho auta odcizili 800 tisíc korun, sportovní oblečení a vybavení v hodnotě pět tisíc korun. Pak z místa utekli," popsal státní zástupce.

Muži obžalovaní z loupeže spáchané ve formě spolupachatelství však u soudu uvedli, že s případem nemají nic společného.

„Není to pravda, v tu dobu jsem byl v Ostravě a mám na to svědka. Poškozeného podnikatele neznám," poznamenal asi padesátiletý muž.

Druhý z obžalovaných také uváděl, že v době přepadení byl na jiném místě vzdáleném od Bohuňovic desítky kilometrů.

„Byli jsme tehdy s kamarády celý víkend na chatě. Nerozumím tomu, jak daleko to všechno došlo. Je to celé nesmysl," řekl u soudu mladík.

Řekl mi, kdo a jak to udělal

Policisté pak do soudní síně přivedli mladou ženu, která je v celém případu klíčovým svědkem.

Tvrdila, že nějakou dobu žila s příbuzným jednoho z obžalovaných. Ten jí měl údajně prozradit podrobnosti o loupeži.

„Řekl mi, kdo a jak to udělal a že to bylo předem naplánované. Popsal také detaily přepadení. Bývalý partner mě později týral," vzpomněla na komplikovaný vztah svědkyně s tím, že má dodnes psychické problémy.

Nepříjemné zážitky se jí stále vracejí

U soudu pak vypovídal znalec, který vypracoval odborný posudek z psychiatrie na tuto ženu. Potvrdil, že trpí posttraumatickou stresovou poruchou.

„Prožila stresovou a život ohrožující situaci. Má dodnes následky, zejména poruchy spánku a sníženou kvalitu života. Nepříjemné zážitky se jí stále vracejí," sdělil psychiatr s tím, že svědkyně však netrpí žádnou duševní nemocí, která by u ní negativním způsobem ovlivnila vnímání reality.

„Nemá žádné halucinace a velmi dobře vnímá realitu i fakta," ujistil znalec.

Případ z března 2011 se policistům podařilo objasnit až v červenci loňského roku, kdy informovali o zadržení dvou pachatelů – mladého muže z Olomouce a staršího muže z Ostravy.

Oba jsou stíháni na svobodě. Hrozí jim trest od pěti do dvanácti let vězení.