Majitel mladějovických jatek Leoš Mazurka u soudu řekl, že se dosavadním jednáním vyhýbal kvůli vážným psychickým problémům, které ho od přepadení provázejí. Přesto popsal, jak se všechno událo. Z terasy domu viděl, jak tři muži v černých kombinézách s nápisem policie a v kuklách vycházejí z jatek.

„Rozběhli se ke mně, jeden na mě mířil samopalem. Druhý mě udeřil baseballovou pálkou do hlavy a pak mě svázali. Křičeli, že chtějí peníze, padl i jeden výstřel. Prohrabali mi byt, našli stravenky a peníze a demolovali vybavení bytu. Pak mě vedli na jatka. Jeden z mužů mi cestou řekl, že bych čučel, kdo to na mě nachystal. Na jatkách už na hácích na prasata viseli dva svázaní zaměstnanci. Pověsili mě k nim taky a odjeli firemním autem,“ líčil přepadení Mazurka, kterému se podařilo z pout dostat a přivolat policii.

„Na oči toho pána nezapomenu“

Když se ho soudce zeptal, zda některého z trojice obžalovaných poznává, potvrdil, že Petr Marek je muž, který mu na hlavu mířil střelnou zbraní.

„Na oči tohoto pána nezapomenu, mířil na mě samopalem. Na sto procent je to on. Ty další dva ale neznám,“ řekl Mazurka. Později přiznal, že sice má pohledávky po lhůtě splatnosti, ale popřel, že by kvůli nim někdy využil vymahače.

U soudu vypovídal také další svědek, který v minulosti jednomu z obžalovaných – Petru Staňovi nabízel ke koupi ojeté auto.

„Chtěl jsem za něj deset tisíc korun. Nabízel mi pět tisíc ve stravenkách a zbytek v penězích. To, že chtěl platit stravenkami byl důvod, proč jsem mu auto neprodal. Nezajímal jsem se ale o to, kde je vzal,“ řekl muž. Staňo pak u soudu tvrdil, že mu stravenky dala manželka, která je dostala v zaměstnání.

Vitásek se přiznal spoluvězni

V nepřítomnosti obžalovaných ve čtvrtek vypovídal kvůli obavám o svou bezpečnost další svědek, který se s jedním z obžalovaných – se Zdeňkem Vitáskem seznámil před dvěma měsíci ve vazební věznici v Olomouci.

„Popsal mi, jak v převlečení za policistu přepadl spolu s dvěma komplici jatka. Řekl mi, že se zatím k ničemu nepřiznal a že záměrně zhubnul 30 kilogramů, aby ho svědci přepadení nepoznali. Později na mě tlačil, abych mu sehnal svědka, který u soudu potvrdí, že Vitásek byl v době přepadení někde jinde. Odmítl jsem to. Od té doby mi přes spoluvězně vyhrožuje, že nechá zlynčovat celou mou rodinu,“ řekl pětašedesátiletý muž, který je ve vazbě kvůli milionovému podvodu.

Soud bude pokračovat výslechem dalších svědků koncem února.

Obžalovaní Petr Marek, Petr Staňo a Zdeněk Vitásek měli jatka v Mladějovicích na Olomoucku přepadnout v převlečení za policisty. Měli ukrást stravenky v hodnotě 420 tisíc korun, peníze, mobilní telefony, plynovou pistoli a automobil naložený masem a způsobit tím celkovou škodu 1,3 milionu korun. Majitele a další dva zaměstnance tehdy svázali a pověsili v areálu jatek na háky na věšení prasat. Za loupež, porušování osobní svobody a poškození cizí věci jim hrozí až 12 let vězení. Vinu však stále popírají. Markovi, který odmítá vypovídat navíc hrozí trest za nedovolené ozbrojování. Samopal vzor 61 – tzv. škorpion si opatřil bez povolení a tři měsíce po přepadení jej prodal. Policie trojici pachatelů dopadla v listopadu a v prosinci 2010 v Olomouci.
SOUVISEJÍCÍ

V Olomouci chytili lupiče, co se samopalem přepadli jatka