Muže ubodal jedenácti ranami. Poté se číšník Kašpar vrátil zpět obsluhovat.

Pobodaný si stihl ještě zatelefonovat o pomoc, ale než jej policisté našli, byl už mrtvý.

Tragédie se stala loni v polovině srpna v kuchyni hospody Na Lapaču.

Předcházel jí spor o vyplacení výhry, které se dožadoval zavražděný Josef O.

„Po předchozí rozepři poškozeného nejméně čtyřikrát bodl masivním kuchyňským nožem do oblasti lopatek a nechal jej zraněného ležet na místě," uvedla žalobkyně Alice Zatloukalová.

Pobodaný Josef O. se pokoušel mobilním telefonem zavolat si pomoc, své přítelkyni sdělil, že je zraněný a nachází se ve sklepě.

Karel Kašpar se však vrátil a muže opět s nožem napadl.

Bodal jej pod levou lopatku a do beder a zároveň ho podle obžaloby rdousil. Host nakonec zemřel.

Karel Kašpar soudci popsal, že Josef O. vyhrál na automatech už předchozí večer 1400 korun.

Pro výhru si měl přijít druhý den, což také Josef O. učinil. Prý číšníka v kuchyni překvapil ve chvíli, kdy si s nožem krájel cibuli a tlačenku.

„Slyšel jsem klepat u zadního vchodu, myslel jsem, že je to majitel. Byl to ale Josef O. a natlačil se dovnitř. Nůž jsem měl stále v ruce. Zvýšil hlas, že ty peníze hned chce, zalomcoval se mnou a sáhl mi po číšnickém fleku. Najednou mi vše proběhlo v hlavě, chytil jsem ho a bodl jsem ho. Bylo to víckrát, ale moc se mi to nevybavuje, při potyčce jsem se bouchl do hlavy," uvedl Karel Kašpar.

Pohnutky? Vyčerpání z práce

K pohnutkám svého činu dodal, že se v něm léta střádala frustrace a vyčerpání z práce.

V nálevně prý pracoval sám devět let sedm dní v týdnu, volna měl jen málo.

Šéf na něj údajně také tlačil, aby nechával otevřeno i po zavírací hodině, pokud někdo do automatu hází peníze.

„Byl jsem unavený, navíc jsem měl finanční problémy, musel jsem si půjčovat. Majitel mi platil málo, podnik nevydělával. Kvůli práci ode mě odešla přítelkyně s dcerou, zbyla mi jen ta hospoda," vysvětloval soudu Karel Kašpar.

Po napadení Josefa O. se číšník se vrátil do lokálu mezi hosty, kde mu řekli, že má špinavé triko.

Šel se převléct a znovu se vrátil do kuchyně ke zraněnému muži.

Tvrdil, že když se k němu nahnul, zraněný prý držel jeho nůž v ruce.

Údajně se o něj přetahovali a Karel Kašpar pak na Josefa O. spadl. Rdoušení ale obžalovaný popřel.

"Zranil jsem se při krájení cibule"

Mrtvého muže nechal v šatně u kuchyně a vrátil se zpět do hospody obsluhovat, jeden z hostů mu také ošetřil drobné řezné rány na ruce. Ty číšník vysvětlil jako nehodu při krájení cibule.

V té chvíli už hledali napadeného Josefa O. policisté. Vážně zraněný muž totiž stačil zavolat své přítelkyni, které řekl, že leží ve sklepě Na Lapaču a krvácí.

Kašpar však vše popřel a hlídku zavedl do sklepa, kde se nic nenašlo. Podle svědků prý na místě ještě vtipkoval.

„Snažil jsem se pak podnik vyklidit, hostům jsem tvrdil, že zde bude uzavřená společnost. Pak jsem chtěl zavolat policii. V tu chvíli přijel majitel, vše jsem mu řekl a on zavolal policii sám," popsal finále tragického dne číšník Kašpar.

Další projednávání kauzy bylo odloženo na neurčito. Soud chce vyslechnout další svědky včetně tehdejšího majitele podniku a přítelkyni zavražděného muže.

Předvolán bude také soudní znalec z oboru psychiatrie.

V případě vraždy v Rudě nad Moravou, která je kvalifikována jako zvlášť trýznivý způsob usmrcení, se trestní sazba pohybuje od patnácti let až po výjimečný trest. 

Štamgasti: Byl spíš kliďas
Obžalovaný jednatřicetiletý Karel Kašpar z Rudy nad Moravou na začátku hlavního líčení uvedl, že svého činu lituje. Rovněž sdělil, že nikdy neměl násilnické sklony a neřešil problémy agresivním chováním.

Když se ho předseda senátu zeptal, jakým způsobem projevuje emoce, číšník řekl, že je spíš zpracovává v sobě, ale pocity nedává najevo okolí. 

Psychické problémy z minulosti ale Karel Kašpar připustil, sdělil, že se dříve několikrát pokusil o sebevraždu.

S
oud si také předvolal štamgasty z hospody na Lapaču v Rudě nad Moravou, kteří se osudného dne nacházeli v lokále. Ti si nešťastnou událost stále neumí vysvětlit.

Ničeho zvláštního si tehdy nevšimli a o násilném úmrtí Josefa O. se dozvěděli, až když je kriminalisté přijeli domů vyslechnout.

Karla Kašpara všichni shodně popsali, jako bezproblémového muže, který se k návštěvníkům hospody choval ochotně.

„Nikdy jsem neviděl, že by byl s nějakým hostem v konfliktu. Byl spíš kliďas. Někdy jsme ho zlobili, když jsme říkali, že je pivo hnusné. Ale nijak se nerozčiloval, jen vždycky přepnul televizi," řekl svědek.

Když se předseda senátu obžalovaného číšníka zeptal, jaký trest by sám sobě uložil, bez dlouhého váhání řekl, že dvacet let.