Podvodníci slibují, že vybrané peníze půjdou na dobrou věc, třeba vznik organizace, vybudování jejího sídla nebo na pomoc sluchově postiženým. Jenomže realita je jiná. Výtěžek si nechávají pro sebe. A dárci si je ani nemohou se skutečnými pracovníky unie splést.

„My vůbec pouliční sbírky neděláme," vysvětlil ze organizaci její projektový a personální manažer Petr Šafránek a doplnil, že přijímají příspěvky pouze prostřednictvím bankovního účtu nebo formou darů.

Lidé vydávající se za členy unie se vyskytli minulý týden ve Velkomoravské ulici v Olomouci. Městská policie Olomouc o celé situaci ví, kontroly provádí i preventivně a teď se na konkrétní podvodnou skupinu soustřeďuje ještě intenzivněji. Zatím ji však nedopadla. Pomoci může veřejnost, pokud na podvodníky narazí.

„Prozatím nemáme od občanů zaregistrovaný žádný podnět," sdělil mluvčí strážníků Petr Čunderle.

Nebylo to poprvé

Není to poprvé, co se Oblastní unie neslyšících Olomouc setkala s lidmi, kteří zneužívají její jméno. Loni v květnu vybírali peníze s podobnou historkou dvě skupinky, dvojice mužů a žen. Zastavovali na frekventovaných místech chodce a nutili je, aby podepsali prezenční listinu a věnovali jakoukoli částku na dostavbu centra pro neslyšící spoluobčany.

Poznat pravé zástupce dobročinných organizací na ulici je poměrně. Měli by mít na oblečení průkazku se jménem, číslem občanského průkazu a jménem a číslem na osobu, která je za sbírku zodpovědná. Zároveň na požádání předloží povolení od krajského úřadu. Jejich pokladnička musí být zapečetěná a orazítkovaná obcí, kde se sbírka pořádá. (ahe, mak)