Recidivistu Jána Bakalára poslal Krajský soud v Brně letos v květnu za vraždu a poškození cizí věci na 22 let do vězení. Obžalovaný se proti verdiktu odvolal k Vrchnímu soudu v Olomouci. Obhájce se snažil senát přesvědčit o tom, že Ján Bakalár „jen" řídil auto s dvěma lupiči.

„Není jasné, že to byl on, kdo na dodávku střílel. Pokud byl můj klient tehdy na místě, pak kvůli loupeži a ne kvůli vraždě," uvedl obhájce a navrhoval úplné zproštění obžaloby nebo překvalifikování trestného činu z vraždy na loupež.

Jeho názor však nesdílel státní zástupce Marián Kollár. Připomněl, že se pachatelé na brutální loupež dlouho předem připravovali.

„Mapovali si cestu dodávky bezpečnostní agentury, opatřili si kukly a střelné zbraně s ostrými náboji. Nerozpakovali se střílet přímo ve vesnici. Posádce pohrozili granátem a vzápětí zahájili palbu ze samopalu na pracovníky agentury sedící v autě. Použili brutální sílu i za cenu usmrcení dvou mužů. Úmysl je jasný, byla to vražda s loupežným motivem," shrnul fakta Marián Kollár.

Nepiji, nefetuji, jsem věřící člověk, hájil se Bakalár

Obžalovaný u soudu prohlásil, že je nevinen.

„Od začátku jsem to říkal a pořád to platí. Policie mě pravidelně monitorovala, za posledních 25 let u mě nikdy nenašli zbraň. Nepiji alkohol, nekouřím a nefetuji," hájil se Ján Bakalár a snažil se soud přesvědčit o tom, že vede řádný život.

„V posledních letech jsem jezdil jen do školky, hrát s kapelou a do Německa pro auta. Sice jsem kradl, ale nikdy jsem nepoužil zbraň proti druhému. Moji nejbližší o mě ví, že jsem věřící člověk," dodal obžalovaný.

Odvolání zamítnuto

Senát Vrchního soudu pak odvolání zamítl a trest 22 let vězení potvrdil. Předseda senátu Milan Kaderka konstatoval, že policie i Krajský soud v Brně postupovali správně.

„Pachatele usvědčily opakované testy DNA, na místě se našla jeho krev. Zranil se při loupeži, když se snažil páčidlem dostat do dodávky. Řidič agentury ho poznal, Bakalára usvědčily také pachové stopy. Zásobník samopalu před loupeží nabil ostrými náboji. Šlo o chladnokrevné a ´profesionálně´ připravené pachatele, měli dva samopaly a brokovnici," připomněl Milan Kaderka s tím, že se jednalo o vraždu a oba muže pachatelé nezastřelili jen shodou šťastných okolností, protože střely prolétly až do kabiny.

„Obžalovaný navíc nežil řádným způsobem života. V březnu 1989 byl odsouzen za pokus o vraždu, v posledních letech byl dvakrát ve vězení kvůli krádežím," připomněl předseda senátu.

Jak se vše událo aneb 96 nábojnic ze samopalu

K přepadení dodávky bezpečnostní agentury Loomis došlo 20. února 2013 v Přemys­lovicích na Prostějovsku před půl devátou ráno. Trojice maskovaných lupičů posádce vozu vyhrožovala ručním granátem, vzápětí na ně střílela přes čelní a boční sklo vozidla. Muži z dodávky vystoupili až poté, co střely pronikly do kabiny a jednoho z nich zranily. Pachatelé si z auta odnesli přes 33 milionů korun, peníze byly určené pro doplnění hotovosti v bankomatech.

Policie v Přemyslovicích po loupeži objevila 96 kusů nábojnic ze samopalu a několik nábojnic z brokovnice. Jána Bakalára jednoznačně usvědčily testy DNA z krve, která se tam našla. Při loupeži polil vozovku s krevními stopami hořlavinou a snažil se ji zapálit. Plamen však po chvíli zhasl a krevní stopa zůstala zachována. Jednoho zaměstnance bezpečnostní agentury pachatelé postřelili na paži, druhý – řidič utrpěl posttraumatickou stresovou poruchu, léčí se dodnes.

Jednoho z pachatelů, pětapadesátiletého Jána Bakalára, policie zadržela o rok později v Praze. Mezitím změnil vizáž a vydával se za bulharského občana. Uloupené peníze se zatím nenašly. Spravedlnosti stále unikají také další dva pachatelé.