Krajský soud v Brně poslal letos v červnu Romana Vaňka za nedovolenou výrobu a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy na devět let do vězení. Vaněk se proti verdiktu odvolal a žádal zmírnění právní kvalifikace, nižší trest a upřesnění škody za černý odběr elektřiny. U soudu tvrdil, že marihuanu pěstoval kvůli tomu, aby získal potřebné zkušenosti a že ji chtěl využívat pro léčebné účely a výrobu mastí. Obhájce poukazoval na to, že jeho klient drogu nikomu nenabízel ani ji neprodával. Upozorňoval, že muž pěstoval několik odrůd, které drogoví dealeři běžně nepoužívají.

SOUVISEJÍCÍ

Akční thriller v Plumlově! Komando obklíčilo kotelnu, zřejmě kvůli drogám

Zátah na pěstírnu v Plumlově. Komanda zabavila přes 1000 rostlin konopí

Zátah na pěstírnu v Přerově, komanda zabavila přes 1000 rostlin konopí

K léčebným účelům?

Senát Vrchního soudu v Olomouci však neuvěřil tomu, že muž chtěl marihuanu používat výhradně k léčebným účelům. Svědčilo o tom obrovské množství rostlin, které ve svých třech pěstírnách měl i více než čtrnáct kilogramů tzv. sušiny zabavené policisty.

„Marihuanu pěstoval hydroponicky. Do vybavení pěstíren a elektroniky, která automaticky řídila závlahy i osvětlení, investoval okolo 750 tisíc korun. Sotva je možné věřit tomu, že do toho vložil tolik peněz jen proto, aby se naučil konopí pěstovat a vyráběl z něj masti. Černým odběrem elektrické energie navíc způsobil škodu 1,7 milionu korun. Odvolání jsme zamítli jako nedůvodné. Škodu samozřejmě musí energetickým společnostem uhradit," uvedl mluvčí olomouckého Vrchního soudu Petr Angyalossi.

Soud podle něj vyhověl také státnímu zástupci, který si rovněž podal odvolání proti červnovému rozsudku brněnského Krajského soudu. Ten žádal soud o upřesnění právní kvalifikace a výše škody. Poukazoval na to, že obžalovaný měl dluhy, byly proti němu vedeny exekuce a je nelogické, že by takové množství marihuny nezpeněžil. Prodejem totiž mohl získat nejméně půl milionu korun.

„Kvalifikaci jsme formálně upřesnili, na trestní sazbu osm až dvanáct let to ale v tomto případě nemělo vliv. Devítiletý trest je zcela přiměřený a adekvátní, nebyl důvod ho snižovat," dodal Angyalossi.

Osmatřicetiletý Roman Vaněk pěstoval marihuanu nejméně v době od prosince 2010 do března 2012 ve sklepě rodinného domu v Prostějově, v již zrušené kotelně v Plumlově na Prostějovsku a v bývalé vodárně nedaleko Přerova. Pěstírny vybavil elektronickým systémem, který automaticky řídil závlahy i osvětlení. Díky tomu do nich nemusel chodit tak často. Policisté v nich našli přes dva tisíce rostlin a čtrnáct a půl kilogramu sušiny. Muž v době od března 2011 do března 2012 při hydroponickém pěstování konopí neoprávněně odebíral elektrickou energii, dodavatelům způsobil škodu přes 1,7 milionu korun.