Kromě podmíněného trestu odnětí svobody na tři roky, Milanu Štefanovi narozenému v roce 1983 soud určil náhradu škody necelých pěti tisíc korun na léčebné výdaje pojišťovně, jejímž klientem je řidič autobusu. S rozsudkem, který Dušanovi Irglovi sdělila až redakce Olomouckého deníku, je pobodaný řidič nespokojený. Incident, o kterém Olomoucký deník informoval před rokem, se stal vloni 27. června na konečné zastávce Šlechtitelů na Novém Světě.

Za podřezání člověka je podmínka? Tak to je masakr

„Děláte si srandu? Za podřezání člověka je podmínka? Tak to je masakr," ulevil si Dušan Irgl okamžitě po sdělení uloženého trestu viníkovi.

PŘIPOMEŇTE SI ROZHOVOR S DUŠANEM IRGLEM: Šoféra MHD napadl mladík s nožem. Asi se vyzbrojím, říká

Protože Irgl nenárokoval náhradu škody k trestnímu řízení proti obžalovanému, soudce jej v únoru vyslechl pouze jako svědka.

„Pořád jsem čekal, že mi přijde domů nějaký papír a kdyby jste mi nezavolala, tak ani nevím, jak to dopadlo. Škodu jsem nepožadoval, protože jsem čekal, že dostane adekvátní trest. S rozsudkem rozhodně spokojený nejsem," řekl dále Irgl.

Případ řešil Okresní soud v Olomouci.

„Pokud poškozený v trestním řízení před zahájením dokazování neuplatní nárok na náhradu škody, tak se mu konečné rozhodnutí opravdu nezasílá," sdělil Petr Sušil, soudce, jenž měl případ na starosti.

Z obecného hlediska však může poškozený kdykoli nahlížet do spisu.

„A i v tomto případě, pokud má zájem a například se rozmyslí, že nárok na náhradu škody bude uplatňovat v civilním řízení, může požádat prostřednictvím informační kanceláře zdejšího soudu o nahlédnutí do spisu a může si ze spisu pořizovat kopie čehokoli," poznamenal Petr Sušil.

Poškozený řidič sdělil, že se na soud určitě obrátí. „Před nějakým časem jsme ho zahlédl. Vrátili se mi vzpomínky na onu jízdu. Udělalo se mi zle," přiznal Irgl.

Obhajoba vs obžaloba

Milan Štefan se u soudu hájil tím, že byl pod vlivem alkoholu a že si nic nepamatuje.

„U hlavního líčení ještě přišel s obhajobou, že vzhledem k tomu, že je silný cukrovkář, tak tato skutečnost v kombinaci s požitým alkoholem mohla zapříčinit hypoglykemické koma v jehož důsledku nebyl odpovědný za své jednání," popsal část řízení soudce.

Následně provedený znalecký posudek však uvedenou obhajobu vyvrátil.

„Obžalovaný tak byl uznán vinným zvlášť závažným zločinem těžké ublížení na zdraví ve stádiu pokusu a přečinem výtržnictví. Byl mu uložen úhrnný trest odnětí svobody v trvání tří let podmíněně odložený na zkušební dobu v trvání tří let," vyslovil soudce Sušil.

Kromě toho by se měl Štefan vyvarovat popíjení alkoholu a užívání jiných návykových látek. Také bude muset útočník zaplatit škodu, kterou si nárokovala Irglova pojišťovna na léčebné výdaje.

„Jedná se o částku necelých pěti tisíc korun," doplnil soudce.

Rozhodnutí soudu bylo v podstatě shodné s návrhem státní zástupkyně, ta se proto neodvolala. Obhajoba se nakonec také neodvolala, i když navrhovala, aby Štefanovi soud uznal pouze výtržnictví.

Vyhrožoval mu zabitím, pak ho pořezal

K napadení řidiče došlo na sklonku loňského června v podvečer. Na konečné zastávce Šlechtitelů nechtěli dva mladí muži ani po opakované výzvě řidiče Dušana Irgla opustit autobus číslo 22. Jeden z cestujících se poté pustil nejprve do slovní potyčky s řidičem, následně na něj vytáhnul nůž a pod výhrůžkou zabití ho ohrožoval, nakonec šoféra pořezal na krku. Na místo přijela policie, která po skončení vyšetřování předala případ na stůl Okresního státního zastupitelství.

Mladého útočníka stihnul napadený řidič vyfotit. Právě odchází s nožem za zády od autobusu, do kterého se chtěl násilím dostat poté, co se šoférovi podařilo útočníka z něj vyhodit

Mladého útočníka stihnul napadený řidič vyfotit. Právě odchází s nožem za zády od autobusu, do kterého se chtěl násilím dostat poté, co se šoférovi podařilo útočníka z něj vyhodit. Zdroj: archiv napadeného

V MHD jezdí strážníci, na pomoc revizorům i kvůli bezpečnosti cestujících

Olomouc – Jeli jste autobusem nebo tramvají a kromě obyčejných spolucestujících se mezi pasažéry objevil i pár městských strážníků? Tisková mluvčí Dopravního podniku města Olomouce Magdaléna Kopřivová potvrdila, že se s Městskou policií dopravce před časem na užší spolupráci domluvil. Jednak doprovázejí v dopravních prostředcích revizory, ale taktéž kvůli větší bezpečnosti.

„Zaznamenali jsme požadavky od cestujících na zajištění bezpečnosti v problematických lokalitách, případně linkách včetně nočních," uvedla mluvčí Kopřivová s tím, že městská policie tak plní svou preventivní úlohu a nepravidelně se účastní provozu městské hromadné dopravy.

Podle slov Kopřivové se také velmi osvědčil kamerový systém, kterým je opatřeno jedenáct vozidel dopravce.

„Kamerový systém ve vozidlech slouží zejména k zajištění přehledu o cestujících během odbavování, řidič prakticky nemá možnost sledovat situaci ve vozidle během jízdy," sdělila mluvčí. Od prvního prázdninového dne bude proto DPMO doplňovat kamery do dalších třech vozidel. (wja)