Oba byli obžalováni z trestného činu poškozování cizích práv. Podle soudu sice nejednali eticky, nešlo však o trestný čin.

Ani jeden z nich už u policie nepracuje, po odhalení byli propuštěni bez jakýchkoliv náhrad. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce se proti němu odvolal.

Šok

Před soudem stanuli někdejší vysoký důstojník šumperské policie Jakub Kunčar a jeho podřízený Michal Jehurnov.

Čtyřiatřicetiletý Kunčar s hodností plukovníka zastával post vedoucího Územního odboru vnější služby Policie České republiky v Šumperku a měl před sebou slibnou kariéru. Jeho velení podléhali všichni uniformovaní policisté v regionu.

Vystudoval dvě vysoké školy, ovládal cizí jazyky a patřil k nejvzdělanějším policistům v kraji. O to větší šok zažilo jeho okolí, když se dozvědělo, co udělal…

Nahlásili je kolegové?

Kunčar totiž na Ostravské univerzitě skládal zkoušky za svého méně nadaného podřízeného a kamaráda Michala Jehurnova (36 let). Ten na Pedagogické fakultě Ostravské univerzity studoval třetím rokem obor Sociální pedagogika, prevence a resocializace.

Podvod vyšel najevo počátkem letošního roku, kdy Kunčar s indexem svého spolupracovníka skládal před komisí zkoušku z angličtiny, kterou jeho kolega neovládal. Zde oba aktéry kromě pedagogů čekali také pracovníci inspekce ministra vnitra.

Jak již dříve informovala mluvčí univerzity Eva Kijonková, podnět vzešel od zaměstnanců univerzity, kteří si všimli určitých nesrovnalostí.

Podle jiné verze na Kunčara upozornil některý ze šumperských policistů, kteří se o jeho aktivitách dozvěděli. Kunčar měl mezi ochránci zákona řadu nepřátel – patřil totiž mezi velmi přísné nadřízené a důsledně vyžadoval plnění povinností, což se mnohým nelíbilo.

Neovládal angličtinu, chtěl jsem mu pomoci

„Svého činu lituji. Věděl jsem, že neovládá anglický jazyk a není schopen se jej naučit. Činil jsem tak ryze nezištně ve snaze pomoci svému kamarádovi a kolegovi,“ uvedl před soudem Kunčar, který za Jehurnova složil i písemný test zaměřený na problémové rodiny.

„Lituji toho, co jsem udělal, a chci se omluvit Pedagogické fakultě Ostravské univerzity,“ řekl Kunčar.

Také Jehurnov vyjádřil svou lítost a zástupcům univerzity se omluvil.

„Byli jsme nejlepší kamarádi. Moc lidí to nedokáže pochopit, ale bylo to z kamarádství,“ prohlásil Jehurnov.

Dnes by jim podobný podvod neprošel. Univerzita totiž v reakci na tento případ zavedla povinnou identifikaci studentů při zkouškách.

Propustili je bez náhrady

Krátce po odhalení byli oba policisté propuštěni.

„Na základě vyhodnocení materiálů, které byly předloženy Inspekcí Policie ČR, byli dne 10. února propuštěni ze služebního poměru dva příslušníci krajského ředitelství Policie České republiky. Důvodem bylo porušení služebního slibu tím, že se dopustili zavrženíhodného jednání, které má znaky trestného činu, a které je způsobilé ohrozit dobrou pověst bezpečnostního sboru,“ uvedl tehdy mluvčí krajského policejního ředitelství Miroslav Pech.

Oba policisté odešli s ostudou a bez jakýchkoliv náhrad.

„Do civilu odešli bez nároků na výslužné i jednorázové odchodné, což jsou nemalé částky a mohly by se pohybovat v řádu statisíců,“ dodal mluvčí policie.

Jehurnov byl ještě v únoru z univerzity vyloučen. Vzhledem k tomu, že studoval na své náklady a ve svém volnu, nevznikly mu vůči policii žádné závazky. Nyní působí v autoškole. Kunčar pracuje jako sociální pracovník domu dětí a mládeže.

Kunčar s Jehurnovem nebyli jedinými policisty, kteří na Ostravské univerzitě podváděli. Nedávno byl podmíněně vyloučen ochránce zákona, který při závěrečných státních zkouškách použil tahák.