Do bytu v Brně dorazili policisté 4. ledna v podvečer, protože dostali zprávu, že zdrogovaný Vietnamec ničí zařízení a napadá přítomné lidi. V době, kdy přijeli, už ale cizinec agresivní nebyl. Srnský mu přesto nařídil, aby si klekl a předpažil ruce. Když mu Vietnamec nerozuměl, několikrát ho praštil obuškem a řekl mu, že ho naučí česky. Pak ho kopnul pod žebra, dal mu několik ran pěstí a tlačil mu obuškem na krk. Do útoku se zapojila i Kateřina Slavíčková, Vietnamcova sousedka. Cizinec další den k ránu zemřel. Měl zlomená žebra, protrženou slezinu a vnitřní krvácení do břicha.

„Obžalovaní Jaroš a Šimoník neučinili žádná opatření k zajištění lékařské pomoci a jako členové zasahující hlídky tyto skutečnosti neoznámili, přestože věděli, že může dojít k vážným následkům až ke smrti poškozeného,“ konstatoval mluvčí soudu Petr Angyalossy.

O vážnosti zranění prý nevěděli

Obžalovaní se hájili, že o vážnosti zranění nevěděli.

„František Jaroš se ničeho nedopustil. Jsou důkazy, které jednoznačně poukazují na to, že nebyl po celou dobu přítomen na místě činu. Během policejního zákroku telefonoval, udržoval styk s operačním důstojníkem a esemeskoval si se svou přítelkyní,“ uvedl obhájce Jaroše.

Stejného názoru byla i obhájkyně druhého obžalovaného policisty. Poukázala mimo jiné i na to, že policista měl v době výkonu zdravotní potíže, bolely jej zuby. Žádný útok prý nezaznamenal.

„Připadám si jak v jiné zemi, spravedlnost tady neexistuje,“ řekl po rozhodnutí soudu Jaroš.

Soudce Petr Andrés však s argumenty obhajoby nesouhlasil.

Do mírnější věznice

„Šlo o zákrok policejní hlídky, každý si měl plnit své úkoly. Pokud se věnovali jiným činnostem, jako bylo vyřizování soukromých hovorů, porušili své povinnosti. Tuto obhajobu nelze přijmout,“ podotkl soudce. Jaroše i Šimoníka čekají za usmrcení z nedbalosti tři roky vězení, které jim určil už krajský soud v Brně. Jedinou změnou je to, že si je odpykají v mírnější věznici. Po pět let nesmějí pracovat v ozbrojených složkách. Společně se Srnským a Slavíčkovou měli původně platit pozůstalým přes milion korun.

Náhrada škody

„Co se týče náhrady škody, odkázali jsme pozůstalé na občansko-právní řízení. Je potřeba rozlišovat míru zavinění, a ta byla u této dvojice nepochybně jiná než u již dříve odsouzených,“ vysvětlil mluvčí soudu. Rodina zabitého muže bude usilovat i o peníze od státu.

„Bude se nyní vymáhat náhrada škody vůči státu, který byl jejich zaměstnavatelem. On připustil, že takové osoby se tohoto jednání dopustily a poškozený muž zemřel. Žaloby jsou podány na částku přes 200 milionů korun,“ řekl novinářům zmocněnec rodiny Jiří Hladík.

PAVLA KUBIŠTOVÁ + ČTK