Zprávy o dopadení pachatele kolují v diskuzním fóru na oficiálních webových stránkách města Mohelnice.

„Je to tak, už jsem to slyšela v pondělí a potvrdily mi to tři různé zdroje … a pachatel se měl udat sám. Konečně !!! Paní profesorka si spravedlnost a klid zaslouží !," píše jedna z anonymních diskutujících.

Další přispěvatel zase uvedl, že pachatel je z Mohelnice a jedná se o veřejně známou osobu.

Policie zatím na případ uvalila informační embargo, posun při objasnění vraždy ale nevyvrátila.

„Zatím žádné informace nebudeme zveřejňovat, ještě potřebujeme čas. Až bude vyšetřování uzavřeno, uspořádáme tiskovou konferenci," uvedla mluvčí olomouckého krajského ředitelství policie Marta Vlachová.

Svázaná a s podřezaným hrdlem

Tehdy jednačtyřicetiletá Irena Čížková, učitelka anglického jazyka na Střední průmyslové škole ekonomické v Mohelnici, byla zavražděna ve svém bytě v ulici Příkopy 27. listopadu 1996. Policisté jí našli v bytě mrtvou.

Předtím policii totiž alarmoval znepokojený ředitel školy s tím, že Irena Čížková nepřišla do práce.

Žena měla svázané ruce a nohy a vrah jí brutálně podřízl hrdlo.

V bytě, kde byla většina věcí zpřeházena, zůstaly osobní cennosti mrtvé, což vyvrátilo loupežný motiv. Pachatel na místě nechal i vražednou zbraň. Chyběl ovšem klíč od bytu.

Byly za vraždou topné oleje?

Irena Čížková byla svobodná a bezdětná, kromě toho, že učila ve škole, také překládala pro místní firmy. Také jedna z vyšetřovacích verzí počítala s tím, že právě překlady pro podnikatele zapletených do kauzy s lehkými topnými oleji, se mohly ženě stát osudné.

Další otazníky do šestnáct let staré vraždy pak loni na podzim vnesl šokující fakt, že se na policii ztratila podstatná část vyšetřovacích spisů. V roce 1996 vyšetřování vraždy spadalo do kompetence Krajského policejního ředitelství Ostrava, později ale pravomoc přešla na ředitelství do Olomouce.

Právě tam se zjistilo, že objemný spis s poznatky kriminalistů chybí, olomoučtí policisté ho museli rekonstruovat. Právě otevření starého případu nyní kriminalisty možná přivedlo na stopu pachatele.